Oferta edukacyjna do wystawy „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje:

Życie w dawnej wsi

Jak wyglądało życie codzienne w dawnej wsi? Czym zajmowali się jej mieszkańcy?  Jak wyglądały ich domostwa? Czym charakteryzowała się wiejska zabudowa? Co kryje stwierdzenie społeczność lokalna? Jakie relacje panowały między jej mieszkańcami?  Odpowiemy na te i wiele innych pytań przybliżając najmłodszym dzieje Pława, jednej z najstarszych osad położonych nad Dolnym Sanem. Odniesiemy się również do współczesności szukając różnic i podobieństw we współczesnej wsi.

 

Bez pracy nie ma kołaczy. O życiu mieszkańców Pława

W życiu dawnej wsi ogromną rolę odgrywała praca, która na gospodarstwie zaczynała się od wczesnego ranka a kończyła późnym wieczorem. Temat ciężkiej, owocnej dającej przetrwanie a czasem przymusowej pracy stanie się punktem wyjścia naszego spotkania, na którym poznamy aspekty wiejskiego życia na przykładzie Pława. Jego mieszkańcy, zajmujący się głównie rolnictwem, mieli również swój wkład w budowę Zakładów Południowych oraz nowo powstającego miasta. Opowiemy, jakie znaczenie dla wsi i jej mieszkańców miała budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ponad to przybliżymy życie społeczne, kulturalne i religijne mieszkańców dawnej wioski. Poznamy jej zabudowę: drewniane chałupy, budynki gospodarcze, kapliczki, tak charakterystyczne dla wiejskiego krajobrazu tamtych czasów.

 

Warsztaty

W szkolnej ławie 

Na przestrzeni ostatnich 100 lat szkoła w Polsce bardzo się zmieniła. Współczesne dzieci mają kolorowe, wytrzymałe plecaki i ładne ubrania, posługują się zmywalnymi długopisami, kalkulatorami i komputerami. A jak wyglądało życie ucznia na początku XX wieku? Na zajęciach nauczycie się posługiwać liczydłem, dowiecie się, czym jest kaligrafia, ale odkryjecie też wiele innych cech szkoły sprzed wieku. Spróbujemy przybliżyć również wiadomości na temat funkcjonowania szkoły w Pławie. W części warsztatowej dzieci i młodzież zapoznają się z zasadami dawnej kaligrafii. Warsztatom towarzyszą ćwiczenia w pisaniu stalówką a nawet gęsim piórem.

 

W pracowni barwiarza

Zajęcia rozpoczniemy na wystawie, gdzie dzieci poznają typowe stroje mieszkańców wsi regionu dolnosańskiego, swe tajemnice odkryją przed uczestnikami tkaniny, ornamenty zdobnicze, kolory. Temat barwienia nici i tkanin przez dawnych mieszkańców wsi stanie się punktem wyjścia do rozmowy o kolorze i naturalnych barwnikach, ale też symbolice barw i wzorów. Na zajęciach poznamy rośliny barwiarskie i wykonamy pracę plastyczną, wykorzystując min. stworzone przez siebie naturalne barwniki.

 

Spotkanie przy krośnie 

Od małego ziarnka do lnianego płótna. Historia uprawy, zbioru, przędzenia i tkania lnu przedstawiona zostanie w oparciu o wybrane eksponaty. Dowiecie się też, czym jest bidło, czółno czy przęślica. Praktyczną częścią zajęć będą warsztaty, podczas których przybliżymy technikę tkania oraz wykonamy na niewielkich krosnach oryginalną pamiątkę z naszego muzeum.


INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 - lekcje; 797 120 229 -warsztaty
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.30 do 15.30
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, oraz klas integracyjnych. 

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący:

Lekcje na ekspozycji, warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

Ceny: wstęp wolny

 

program dla gości niepełnosprawnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj