Pierwotna Puszcza Sandomierska

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Zapraszamy grupy zorganizowane do zwiedzania wystawy z muzealnym przewodnikiem, który przybliży niewidzialne życie lasu, opowie o historii ochrony przyrody w Polsce i pomoże zajrzeć w prywatne życie prezentowanych zwierząt.

Jak do Puszczy wkraczała historia

Opowieść o czasach, gdy Puszcza Sandomierska stanowiła granicę państwa Piastów, w naturalny sposób powstrzymującą wrogie najazdy; o tworzeniu książęcych strażnic ostrzegawczych i osad łowieckich zapewniających zaopatrzenie dla wojów; o wczesnych nadaniach rycerskich, zasadzaniu w lasach jeńców wojennych różnych narodowości, chronieniu się tu zbiegów z różnych części kraju i ich przemianie w puszczański lud Lesiaków

Puszczańskie duchy i demony

Poznajemy nietuzinkowy system wierzeń puszczańskiego ludu, od wieków żyjącego wśród mrocznych borów, grzęzawisk i moczarów, przejawiającego tradycyjne przywiązanie do religii chrześcijańskiej i ludyczną religijność w połączeniu z odwieczną wiarą w leśne duchy, zabezpieczaniem się przed wpływem demonów, korzystaniem z usług znachorów i zamawiaczy chorób… oraz co nam z tego do dziś zostało.

Las (u)ojciec nas, a my dzieci jigo…

czyli życie Lesiaków w Puszczy Sandomierskiej

Wspomnienie o tym, skąd wziął się puszczański lud nazywany Lesiakami lub Lasowiakami, czym się zajmował, gdzie mieszkał, w co się ubierał oraz w jaki sposób zmieniała się jego egzystencja na przestrzeni wieków.

Wycieczka do parku w Charzewicach

Spacer historyczno-przyrodniczy, podczas którego uczestnicy poznają zarówno ciekawe i burzliwe losy rodziny Lubomirskich, dawnych właścicieli Rozwadowa, jak i historię parku, wiele gatunków drzew, w tym także pomniki przyrody. Obejrzymy zachowane budynki i poszukamy miejsca, gdzie stała pierwsza siedziba książęcego rodu. Przespacerujemy się aleją dębową i udamy się na spotkanie ze stałym mieszkańcem parkowej wysepki.

WARSZTATY

Etui na telefon

Podczas warsztatów dzieci wykonają z kolorowego filcu etui na smartfona. Jego dekoracja bedzie miała kształt stylizowanego zwierzęcia z lasów Puszczy sandomierskiej.

Lecznicze dary lasu

Lekcja o ziołolecznictwie i leczniczych leśnych skarbach połączona z warsztatem. W części praktycznej uczestnicy wykonają autorskie mieszanki służące do roślinnej kąpieli z ziół i produktów leśnych.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Tel. 15 844 85 56 lub 797 120 229

CENY

Lekcja – 6 zł

Warsztaty –  7 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

dla dorosłych