Oferta edukacyjna do wystawy "Wmiksuj się!"

Świat, w którym żyjemy, jest światem dźwięków. Czym są? Jak powstają? Czy możemy na nie oddziaływać? Jaki mamy wpływ na dźwięki, które sami wydajemy? Prezentowana wystawa pozwoli wam poznać naturę dźwięków, a przede wszystkim poeksperymentować z nimi. Przekonacie się, że można ugryźć dźwięk, usłyszeć go bez użycia uszu, można się nim też świetnie bawić.

Chciałbyś posłuchać, jak bęben wybija rytm Twojego serca, a może chcesz wykrzyczeć się do woli i sprawdzić siłę swojego głosu? Na nowej wystawie „Wmiksuj się!” zdradzamy sekrety dźwięku i pokazujemy co można z nim zrobić! Ekspozycja składa się ze stanowisk, na których każdy będzie mógł sam zmierzyć się ze zjawiskiem dźwięku. „Wykrzycz się” to stanowisko służące do pomiaru decybeli – wystarczy stanąć przed mikrofonem w specjalnej tubie i... zacząć krzyczeć do woli. „Klej nuty” – tu z kolei możemy wejść w skórę DJ-a z dyskoteki i samemu tworzyć muzykę. Na stanowisku „Serdeczny bit” serce każdego z eksperymentujących będzie można podłączyć do pulsometru, który wybije jego rytm na bębnie, natomiast za pomocą specjalnych słuchawek i mikrofonów na stanowisku „Echo” będzie można przekonać się, jak brzmi nasz głos w jaskini, a jak na sali koncertowej. Na stanowisku „Organy bum bum” goście będą mogli zagrać... klapkiem, a na „Zagryź nutkę” ugryźć dźwięk.

Na nową interaktywną wystawę poświęconą w całości dźwiękom zapraszamy do Centrum Edukacji Dziecięcej zlokalizowanej w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Lekcje

Prowadzimy lekcje muzealne związane z wystawą, skierowane do wszystkich grup odbiorców. Sposób przekazu oraz ilość i rodzaj informacji dostosowany jest do wiedzy, zainteresowań oraz możliwości percepcyjnych słuchaczy. Przekaz dostosowany jest także do grup osób niepełnosprawnych i klas integracyjnych. Tematyka lekcji może zostać dostosowana do życzeń odbiorców.

Zagadnienia, jakie mogą być poruszane w czasie lekcji w oparciu o wystawę „Wmiksuj się”:

• Podstawowe zagadnienia z fizyki dźwięków.
  • Jak powstaje muzyka?
  • Wydawajmy dźwięki z sensem – niuanse wymowy, artykulacji, dykcji; formy porozumiewania się w sklepie czy urzędzie, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, wywiadów z innymi osobami, wygłaszanie przemów czy autoprezentacji…
  • Jak dźwięki człowiekowi służą? – wpływ rytmu i wibracji na ludzki organizm, leczenie i relaksacja dźwiękiem, rytm towarzyszący ludziom od najdawniejszych czasów (marsz, sygnały, mowa, wyrażanie uczuć), dźwięk niosący ratunek (nawoływanie, wzywanie, określanie miejsca, odstraszanie); głos jako instrument muzyczny.

Głośniki do telefonów

(klasy 4-8 szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Głośnik do telefonu to przydatne urządzenie, które sprawdza się przy wielu okazjach. W trakcie zajęć uczestnicy będę mieli okazję na stworzenie własnych wzmacniaczy dźwięku do swoich smartfonów.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 02 07.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Centrum Edukacji Dziecięcej

ul. Rozwadowska 12

Ceny:

lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Liceum/technikum: fizyka (wym. szczegółowe): IX.1; X.1; muzyka (wym. ogólne): II; muzyka (wym. szczegółowe): I.2.1; I.3.1; II.1-3; II.7; plastyka (wym. ogólne): IV.

dla szkół ponadpodstawowych