80 lat Stalowej Woli. Oferta edukacyjna do wystaw jubileuszowych o historii miasta

Lekcje:

Zbudowaliśmy to miasto

Nasze korzenie

Podczas lekcji muzealnej porównamy warunki życia mieszkańców Stalowej Woli w różnych okresach jej istnienia, będziemy świadkami kształtowania się nowego miasta powstałego na przestrzeni zaledwie 80 lat. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać niezwykłą historię ludzi, którzy zdecydowali swój los związać ze Stalową Wolą.

Oczka na Stalową Wolę, czyli dziecięce wędrówki po naszym mieście

Historie miejsc mojego miasta

Mijamy je w drodze do szkoły, gdy spędzamy wolny czas, robimy zakupy – obiekty, bez których ciężko byłoby wyobrazić sobie współczesne miasto. Wskazane zostały przez dzieci (współautorów wystawy) jako ważne dla mieszkańców, dzięki którym miejsce zamieszkania jest dla nich przyjazne. Co wiemy na temat swojej Małej Ojczyzny? Czy znamy historię powstania Stalowej Woli? Celem spotkania jest przybliżenie tej wiedzy. Uczestnicy poznają historię prezentowanych miejsc oraz wyjątkową architekturę.

Istnieje możliwość połączenia zwiedzania wystawy z krótkim spacerem po mieście, podczas którego poznamy historie wybranych miejsc zaprezentowanych na ekspozycji.

Wspomnienia ze sportowych kronik, ZKS Stal Stalowa Wola 1938–2018

Sportowcy ze Stali

Na podstawie wystawy Wspomnienia ze sportowych kronik poznajemy ciekawe fakty i wydarzenia z 80 lat historii stalowowolskiego sportu, a także wybitnych zawodników, jacy przewinęli się przez boiska, stadiony i hale na przestrzeni dziesięcioleci, oraz ich niezwykłe wyczyny, dające radość kibicom i przynoszące splendor Stalowej Woli.

Wycieczki:

Wędrówka po moim mieście

Lekcja muzealna o historii Stalowej Woli i jej mieszkańców możliwa do zrealizowania w trzech odsłonach: 1) wycieczka po mieście; 2) zajęcia na wystawie „Oczka na Stalową Wolę”; 3) zajęcia na wystawie „Zbudowaliśmy to miasto”.

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę świętujemy także jubileusz powstania Stalowej Woli. Jest to znakomity pretekst, by lepiej poznać jej historię, sylwetki ludzi związanych z budową oraz wkład mieszkańców w jej rozwój i losy, ale także jej miejsce w wielkiej historii naszej Ojczyzny. Proponujemy zajęcia na wybranej wystawie lub w plenerze.

Śladami dawnych lat

Wycieczka to znakomity sposób na poznanie historii miejsca, w którym się żyje. Zapraszamy do udziału w spacerze wybranymi ulicami Stalowej Woli z historią w tle. Poznacie najciekawsze budynki, postaci z nimi związane i wydarzenia, jakie przetoczyły się przez nasze miasto w ciągu 80 lat jego istnienia. Trasa wycieczki do ustalenia.

Warsztaty:

Zabawki z dawnych lat

W czasach dzieciństwa naszych dziadków sklepowe zabawki były niezwykłym rarytasem, który trudno było kupić. Nierzadko wykonywano je więc własnoręcznie. Miały tę zaletę, że były tanie, a do tego rozwijały kreatywność dziecka bardziej niż niejeden współczesny gadżet edukacyjny. Podczas warsztatów wspólnie z dziećmi wykonamy unikalne, proste zabawki na wzór tych, którymi bawili się kiedyś nasi rodzice i dziadkowie. Starsi uczestnicy będą mieli okazję wykonać pacynkę, natomiast młodsi zabawnego gniotka.

Wiem kim jestem i skąd pochodzę

Pośród naszych pamiątek rodzinnych z pewnością znajduje się mnóstwo starych fotografii. Dawniej ściany domów przyozdabiały zdjęcia przodków. Dziś również chętnie eksponujemy zdjęcia bliskich. Zachęcamy, aby uczestnicy podzielili się z nami swoją historią związaną ze Stalowa Wolą i przynieśli na zajęcia zdjęcie z rodzinnego albumu, bowiem w części plastycznej wykonamy na nie oryginalne ramy.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
  • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
  • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Agnieszka Smusz, Anita Ryba

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1 / wystawa Zbudowaliśmy to miasto

Centrum Edukacji Dziecięcej, Stalowa Wola, ul. Staszica 14 / wystawa Oczka na Stalową Wolę, czyli dziecięce wędrówki po naszym mieście

Plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, ul. Ks. J. Popiełuszki 10 / wystawa Wspomnienia ze sportowych kronik. ZKS Stal Stalowa Wola 1938–2018

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

Przedszkola, kl. 1 szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty.

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoły ponadgimnazjalne: j. polski II: 1.1; historia 2.1; 2.4; wiedza o społeczeństwie (rozszerzony) 1.1; 2.1; 3.1; 3.2; 4.1; 4.3; 5.1.

dla szkół ponadgimnazjalnych