Oferta edukacyjna do wystawy „Świat Zmysłów”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje 

 

Rzeczywistość czy magia?

Poznając wystawę „Świat zmysłów” oraz samodzielnie wykonując doświadczenia na ekspozycji, spróbujemy zrozumieć jak bardzo skomplikowanym „urządzeniem” jest ludzki organizm, szczególnie jego organy pozwalające nam na wykorzystanie naszych pięciu zmysłów, dowiemy się jak narządy zmysłu potrafią nas oszukiwać, ucząc się na eksponatach poszerzymy również wiedzę na temat ukrytych mocy naszych zmysłów, co być może umożliwi nam pełniejsze z nich korzystanie.

 

Szósty zmysł

Pojęcie szóstego zmysłu kojarzy się głównie z intuicją, przeczuciami. Nie każdy wie jednak, że zmysły człowieka to nie tylko te pięć powszechnie znanych. Istnieje bowiem priopriocepcja czyli czucie głębokie. Gdzie umiejscowiony jest organ odpowiedzialny za ten zmysł i co możemy dzięki jego posiadaniu, dowiecie się podczas zajęć na wystawie.

 

Warszaty

 

Iluzja ruchu – zabawki optyczne XIX w.

Zanim wynaleziono kinematograf i zaczęto tworzyć filmy animowane ludzie podejmowali różnorodne próby ożywienia nieruchomych obrazów. W wyniku tych działań powstały takie urządzenia jak: fenakistiskop (pierwsze na świecie urządzenie dające iluzję ruchomych obrazków), zoetrop czy taumatrop. Na zajęciach dowiedzą się czym jest animacja, sekwencja, efekt stroboskopowy. Poznamy kilka sposobów na stworzenie iluzji ruchu statycznych pojedynczych obrazów, te proste optyczne zabawki wynalezione w XIX w. spróbujemy wykonać samodzielnie.

 

Kołobajki – czytamy dotykiem

Kołobajki to tytuł publikacji stworzonej dla dzieci niewidomych i słabowidzących, którą uczynimy punktem wyjścia naszego spotkania. Spróbujemy przybliżyć uczestnikom problem z jakim mierzą się osoby z dysfunkcją wzroku, sposób poznawania i rozumienia przez nich świata. W części teoretycznej opowiemy: czym są książki sensoryczne, według jakich zasad je tworzymy, co oznacza tyflografika oraz na czym polega system brajla. Celem zajęć jest nie tylko próba zrozumienia i uwrażliwienia na potrzeby innych, ale stworzenie konkretnego dzieła czyli książki dotykowej.

 

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

Przedszkola, kl. 1 szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoły ponadgimnzajane: biologia (zakres podstawowy – wymagania ogólne) III 1.; V 1.; biologia (zakres podstawowy – wymagania szczegółowe) V 7.7); 7.8); 7.9).

dla szkół ponadgimnazjalnych

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj