Oferta edukacyjna do wystawy "Secesja"

Read MoreLekcje muzealne

Prowadzimy lekcje muzealne tematycznie związane z wystawą, skierowane do wszystkich grup odbiorców. Sposób przekazu oraz ilość i rodzaj informacji dopasowane są do wiedzy, zainteresowań i możliwości percepcyjnych słuchaczy. Właściwe formy prowadzenia zajęć dobrane są także dla grup osób niepełno-sprawnych i klas integracyjnych. Tematyka lekcji może zostać dostosowana do życzeń odbiorców (po uprzednim ustaleniu z edukatorem).

Zagadnienia, przewidziane do omawiania w czasie lekcji, w oparciu o wystawę „Secesja”:

• Art déco kontra secesja, czyli o różnorodnościach we wzornictwie użytkowym, architekturze i sztuce I połowy XX wieku
  • Secesja jako styl Młodej Polski
  • Stylizowane kwiaty, skrzydlate jaszczury… O bogatym repertuarze secesyjnych ornamentów
  • Fantastyczny świat przyrody, czyli secesja oczami dziecka
  • Nieoczywiste inspiracje sztuką japońską w twórczości Stanisława Wyspiańskiego
  • Szaleństwo kolekcjonera, czyli o Rekwizytorni Feliksa Mangghi Jasieńskiego

Secesyjny ornament

(przedszkola, klasy 1-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Miękkość form, płynne faliste linie, roślinne motywy i radosna wielobarwność, przedsta-wiająca organiczny związek ze światem przyrody to główne cechy stylu w sztuce europejskiej przełomu XIX i XX wieku. Secesyjne ornamenty dominowały nie tylko w malarstwie, rzeźbie i architekturze, ale także na elementach codziennego użytku, takich jak meble, ceramika i biżuteria. Próbę wykorzystania tych motywów podejmiemy dekorując wazon, dzban lub paterę.

Witraż

(klasy 4-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Odwołując się bezpośrednio do form obserwowanych w przyrodzie, wcielimy się w role artystów z epoki secesji i stworzymy dzieło witrażowe, ukazujące nierozerwalny związek człowieka z otaczającą go naturą.

Baśniowa codzienność Gaudiego

(klasy 4-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Poznaj jednego z najsłynniejszych architektów świata, tworzącego swoje dzieła u schyłku XIX i początku XX wieku – Antoniego Gaudiego, oraz jego najwspanialsze twory! Na zajęciach wykonamy figurkę przedstawiającą wybrane zwierzątko oraz udekorujemy je kolorową mozaiką.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 797 120 229; 15 844 85 56.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania

zajęć! W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji, prosimy o informację

telefoniczną. Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli,

ul. Sandomierska 1, 37-450 Stalowa Wola

Ceny:

lekcja – 6 zł, warsztat – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: IV, 1), 5), 9).

Klasy I–III: I edukacja polonistyczna:1.1), 2), 5); 2.2, 4); III edukacja społeczna:1.1, 2.6;

V edukacja plastyczna: 1.1, a), b), d); 2.1), 3), 6), 8); 3.1), 2), 3); V edukacja techniczna: 1.1, 2.2, a).

Klasy IV–VII: j. polski: I, 1.7), 9), 11–20; 2.8–10, 12), 3.4; plastyka: I 1–6, II 1), 5);

historia: XXIV1–3; wiedza o społeczeństwie: VIII 1), 3); IX 1).

Liceum, technikum: j. polski: II. 1–2; 2.2), 4), 3.1), 2), 4); 4,2.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)