Oferta edukacyjna do wystawy „Świat Zmysłów”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje

 

Mono czy stereo / efekt stereo / oszukać zmysły

Każdy z nas codziennie jest wystawiony na ogromną ilość informacji, które docierają do nas poprzez pięć podstawowych zmysłów. To mózg stara się nad nimi zapanować, część przyjmując część odrzucając. Podczas zwiedzania wystawy dowiemy się, czym jest poczucie równowagi, a także będziemy mieli okazję poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Sprawdzimy czym jest kamuflaż, a dzięki eksperymentom dowiemy się dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.

 

Rzeczywistość czy magia?

Poznając wystawę „Świat zmysłów” oraz samodzielnie wykonując doświadczenia na ekspozycji, spróbujemy zrozumieć jak bardzo skomplikowanym „urządzeniem” jest ludzki organizm, szczególnie jego organy pozwalające nam na wykorzystanie naszych pięciu zmysłów, dowiemy się jak narządy zmysłu potrafią nas oszukiwać, ucząc się na eksponatach poszerzymy również wiedzę na temat ukrytych mocy naszych zmysłów, co być może umożliwi nam pełniejsze z nich korzystanie.

 

Szósty zmysł

Pojęcie szóstego zmysłu kojarzy się głównie z intuicją, przeczuciami. Nie każdy wie jednak, że zmysły człowieka to nie tylko te pięć powszechnie znanych. Istnieje bowiem priopriocepcja czyli czucie głębokie. Gdzie umiejscowiony jest organ odpowiedzialny za ten zmysł i co możemy dzięki jego posiadaniu, dowiecie się podczas zajęć na wystawie.

 

Warsztaty

 

Iluzja ruchu – zabawki optyczne XIX w.

Zanim wynaleziono kinematograf i zaczęto tworzyć filmy animowane ludzie podejmowali różnorodne próby ożywienia nieruchomych obrazów. W wyniku tych działań powstały takie urządzenia jak: fenakistiskop (pierwsze na świecie urządzenie dające iluzję ruchomych obrazków), zoetrop czy taumatrop. Na zajęciach dowiedzą się czym jest animacja, sekwencja, efekt stroboskopowy. Poznamy kilka sposobów na stworzenie iluzji ruchu statycznych pojedynczych obrazów, te proste optyczne zabawki wynalezione w XIX w. spróbujemy wykonać samodzielnie.

 

Op art / sztuka optyczna

Lata 50. i 60. to okres szczytowy kierunku w sztuce nazwanego popularnie op-artem. Polegał on na pewnym oszustwie ludzkiego oka dzięki abstrakcyjnym kombinacjom linii, z których tworzono geometryczne kształty. Celem warsztatów będzie poznanie zasad i przykładów wspomnianego kierunku jak również próba stworzenia własnego obrazka dającego złudzenie optyczne.

 

Niesforne oko czyli tajemnice optyki

Spotkanie będzie okazją by przyjrzeć się zjawiskom związanym z fotografią, zwłaszcza tą sprzed wielu lat, kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych. Jak wyglądał pierwszy aparat czyli tzw. camera obscura i jaka jest zasada jego działania? Zbudujemy jego model, więc sami się przekonacie.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Agnieszka Smusz

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

Przedszkola, kl. 1 szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty.

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa: IV-VIII: biologia 2.1; 2.3; 3.2; 4.1; 10.1; 10.3; 10.5; przyroda 4.2; 4.4; 4.5.

 

 dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj