Oferta edukacyjna do wystawy CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje:

Tajemnice grobowca pierwszego cesarza Chin

Podobnie jak wiele wspaniałych skarbów historii i kultury, tak też niesamowity grobowiec cesarz Qin odkryty został przypadkowo – natrafili na niego wieśniacy kopiący studnię. Już wstępne badania wykazały, że jest to znalezisko na miarę epoki. Repliki terakotowych żołnierzy będą doskonałym pretekstem, by opowiedzieć zarówno o Chinach starożytnych jak i o współczesnej kulturze tego kraju. Staną się dla nas także doskonałym źródłem informacji o strojach, uzbrojeniu czy hierarchii wojskowej panującej w czasach Pierwszego Cesarza, który wstąpił na tron w wieku 13 lat. Pomimo młodego wieku stoczył zwycięskie wojny ze wszystkimi starochińskimi królestwami, jednocząc antyczne Chiny, a tym samym dając początek współczesnemu państwu chińskiemu. Wprowadził jednolity system miar, wag, wspólną dla wszystkich walutę i alfabet. To właśnie on rozpoczął budowę Wielkiego Muru Chińskiego.

 

Tajemnice Państwa Środka

W trakcie zajęć prowadzonych na wystawie Chińska Armia Terakotowa cesarza Qin, uczestnicy dowiedzą się o wielu skarbach kultury, kryjących się przez wieki za Wielkim Murem, poznają historyczne początki cesarstwa Chińskiego i niezwykłą fantazję pierwszego cesarza Qin Shi, wymyślającego dzieła nadzwyczajne, oraz biegłość jego poddanych, potrafiących realizować projekty swego władcy, z efektem budzącym do dziś niekłamany podziw – czego przykładem jest Terakotowa Armia. A poza tym dowiedzą się jakie wynalazki współczesny świat zawdzięcza Chińczykom, a także jakie pradawne cuda czekają jeszcze w Chinach na odkrycie.

 

Warsztaty:

Taniec lwa

Taniec lwa jest tradycyjnym i bardzo charakterystycznym elementem kultury chińskiej. To uliczne widowisko odbywające się przy akompaniamencie bębnów, gongów i talerzy. Ze względu na swój radosny nastrój, barwną scenografię oraz symboliczne znaczenie (lew symbolizuje potęgę, dostojeństwo i szczęście), jest wykonywany w trakcie ważnych dla mieszkańców Chin uroczystości, takich jak obchody Nowego Roku, czy też zaślubin. Warsztaty pozwolą nam przybliżyć ten egzotyczny dla naszej kultury zwyczaj. Wykonamy stylizowane maski lwa, a być może zatańczymy tytułowy taniec by poczuć jego radosną energię.  

Materiały: papier kolorowy, farby, gumki, włóczka, bibuła.

 

Sztuka pisania / chińska kaligrafia

W Chinach kaligrafia jest stawiana na równi z innymi dziedzinami sztuki. Nierzadko, granice między malarstwem, poezją a kaligrafią zacierały się. Znakomici chińscy malarze na swoich obrazach często bowiem umieszczali znaki kaligraficzne. Sztuka ta, której pełny rozwój przypadł na czasy dynastii Jin, do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością gdyż to nie tylko tworzenie pięknych znaków, ale proces, który angażuje nasz umysł i ciało wpływając pozytywnie na rozwój psychiczny i dobre samopoczucie. Na zajęciach zgłębimy tę wcale nie łatwą sztukę, poznamy historię kaligrafii, chińskiego pisma, posiądziemy umiejętność pisania podstawowych znaków.

Materiały: tusz, pędzel, papier, papier ryżowy

 

Węzełki szczęścia

Chiński węzeł jest symbolem szczęścia, pokoju i harmonii, dlatego dekoracje, które go wykorzystują pojawiają się nierzadko podczas chińskiego Święta Wiosny oraz w świątyniach jako przedmiot rytualny. Na zajęciach nauczymy się sztuki wiązania, tworząc własną ozdobę, w formie praktycznego breloczka.

Materiały: sznurki, rzemienie, zapięcie breloka

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: lekcje na ekspozycji, warsztaty plastyczne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł; osoby niepełnosprawne – wstęp wolny

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa IV-VII, Gimnazjum: 1.1, 1.6; j.polski:IV.4, IV.2; historia: 4.4, 4.5, IV.2

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj