Kod architektury - pakiet edukacyjny

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Warsztaty z architektury, urbanistyki i projektowania

  • Drukuj
  • E-mail

„Kod architektury" to program mający na celu edukację przestrzenną i architektoniczną różnych grup odbiorców na przykładzie modernistycznej zabudowy i urbanistyki Stalowej Woli. Dzięki prostym zajęciom rozwijającym kreatywność i twórcze myślenie, uczestnicy w przystępny i ciekawy sposób poznają zasady projektowania przestrzeni, kształtowanie estetyki, wrażliwości na otaczającą nas przestrzeń publiczną.

 

PAPIEROWE MIASTO - Polski design dla dzieci

Czym jest miasto? Jak powstaje? Na czym polega praca urbanisty? Na te i inne pytania odpowiada wystawa i warsztaty „Papierowe Miasto". Jej celem jest zainteresowanie dzieci tematami związanymi z miastem, jego architekturą i urbanistyką. Wytłumaczenie pojęć, terminów, koncepcji, tak aby dzieci stały się świadomymi mieszkańcami miasta, dzielnicy, osiedla – w skali mikro i makro, aby znały cechy charakterystyczne idealnego miasta i w przyszłości mogły świadomie kształtować swoje bliższe i dalsze otoczenie. Dzieci są współtwórcami wystawy i aktywnie uczestniczą w tworzeniu miasta. W miarę upływu czasu wystawa się zmienia, rośnie, przybywają nowe domy, obiekty, parki. Zajęciom towarzyszy ciekawa animacja: Zostań dizajnerem.

Warsztaty: Modernistyczne miasto – „dobre miasto"

Jak powstaje modernistyczne miasto? Dzieci dowiedzą się podczas warsztatów o tym, że modernistyczne miasto miało spełniać 3 podstawowe funkcje: mieszkaniową, rekreacyjną i przemysłową, które łączyła przemyślana komunikacja. Dowiedzą się, gdzie w modernistycznym mieście stała fabryka, gdzie dom dyrektora fabryki, a gdzie sklepy, parki. Dowiedzą się jaki wpływ na położenie fabryki miał wiatr. Jak w przedwojennej Stalowej Woli nazywano ulice. Dlaczego domy nie stały blisko obok siebie i dlaczego płoty wokół ogrodów miały być niskie. A potem dzieci same zbudują modernistyczne miasto, zgodnie z poznanymi zasadami.

Warsztaty: Modernistyczny dom – „co to jest plan i skala?"

Czy dom to maszyna do mieszkania? Czy domy z wielkiej płyty budowano jak domki z klocków? Dlaczego okna w mieszkaniach powinny być duże? I czy ogrody powinny rosnąć na dachach? Co to jest skala i do czego służy? Tego dowiedzą się dzieci zanim wykonają własną maszynę do mieszkania. Dzieci dostaną wydrukowane kartki papieru z fragmentem elewacji modernistycznego domu (powtarzająca się siatka okien). Zadaniem dzieci będzie je pokolorować, dorysować kwiatki na parapetach itd. Następnie z dużych pudełek przy pomocy taśmy klejącej dzieci złożą robota – maszynę do mieszkania. Gotowego robota okleją swoimi kartkami z oknami.

Prowadzenie: Dominika Zborowska, Joanna Wójcik

 

POBAWMY SIĘ W DOM

Warsztaty: Pokój moich marzeń

Warsztat przeznaczony dla najmłodszych dzieci, ma na celu rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Z pomocą edukatora dziecko rozbudza swą wyobraźnię, wyrabia sobie smak estetyczny, uczy się odpowiedzialności za przestrzeń, która go otacza. W trakcie warsztatu pozna ogólne zasady projektowania wnętrza: co jest ważne i od czego zacząć, oraz stworzy model pokoiku w jakm chciałby zamieszkać.

Warsztaty: Szafa dla mamy, sofa dla dziadka

Warsztat dla najmłodszych dzieci, podczas którego poznają sztukę projektowania mebli. Z pomocą edukatora zastanowią się, co to jest funkcjonalność i estetyka przedmiotu, przeanalizują mebelki domku na wystawie. Następnie będą miały okazję zaprojektować swój mebel, np. szafę dla mamy (aby zmieściło się jak najwięcej różnych ubrań), szafkę na buty, wieszak, wygodną sofę itp. Swoje pomysły dzieci będą mogły narysować, namalować lub ulepić.

Warsztaty: Oswajanie domowego kąta

Dom to nie tylko miejsce do mieszkania czy architektoniczny budynek, to przede wszystkim przestrzeń, w której chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Na warsztatach zastanowimy się, co wpływa na to, że jest nam w swoim domu przyjemnie i chcemy do niego wracać oraz jaka w tym wszystkim rola dizajnu. Stworzymy możliwość dzieciom, by zaprojektowały oraz wykonały przedmiot użytkowy bądź dowolny element dekoracyjny, który w ich mniemaniu uczyni przestrzeń nie tylko przyjazną i ładną, ale ich własną. W ramach propozycji warsztatowej znajdują się do wyboru: obrazki na ścianę wykonane metodą quiling ramki na zdjęcia, barwne ażurowe lampy, oraz wszystko to co możemy zrobić z papieru czyli papierowe wazony, talerze i misy.

Prowadzenie: Dominika Zborowska, Joanna Wójcik

 

SPACERY ARCHITEKTONICZNE

Program spacerów został przygotowany zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z modernizmem i stalowowolską architekturą, jak i tych bardziej wymagających, w tym interesujących się historią architektury międzywojennej spod znaku moderny, wzornictwem (wyposażeniem wnętrz, klatek schodowych), detalem architektonicznym. Warstwa narracji została wzbogacona o historię stalowowolan, pierwszych mieszkańców i budowniczych miasta. Pomocą w łamaniu „kodu architektury" służyła mieszkańcom oraz turystom wydana „Mapa Architektury Modernistycznej w Stalowej Woli (1937-1939)". Mapa zawiera informacje w jakich miejscach miasta funkcjonują dobrze zachowane budynki modernizmu; pokazuje obszar przedwojennej zabudowy Stalowej Woli. Drugą część mapy stanowią krótkie opisy dzielnic oraz zespołów budynków z ogólnym opisem architektonicznym.

Prowadzenie: Marek Wiatrowicz

 

Miejsce: budynek wystawy "COP dla przyszłości", ul. Hutnicza 17

Rezerwacje pod nr tel.: 797 120 224

Warsztaty - 5zł.

Spacery architektoniczne - bilet ulgowy - 4zł.

dla szkół podstawowych (klasy 4-8)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj