Oferta edukacyjna do wystawy "Szczęśliwa godzina": Młoda Polska

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Ta niezwykła wystawa przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją „szczęśliwą godzinę”. Można powiedzieć, że był to czas eksplozji sztuki na polskich ziemiach. To właśnie Młoda Polska dała nam grono wspaniałych artystów, którzy na stałe zapisali się na kartach historii polskiej sztuki. Obrazy wielu z nich znalazły się na wystawie. Prezentujemy zarówno obrazy Olgi Boznańskiej, ilustrujące jej relacje z Alfonsem Karpińskim, jak i twórczość jednej z największych indywidualności tego czasu – Witolda Wojtkiewicza oraz dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zajęć na wystawie będą mogli m.in. poznać nowe prądy artystyczne powstałe w okresie Młodej Polski i odpowiedzieć na pytanie, gdzie artyści szukali inspiracji.

  • Drukuj
  • E-mail

LEKCJE MUZEALNE

 

Od pomysłu do gotowego dzieła, czyli jak powstaje obraz

(przedszkola, kl. I–VI szk. podst.)

Podczas lekcji na wystawie dzieci dowiedzą się, jak pracuje artysta-malarz i skąd czerpie pomysły do swoich obrazów. Porozmawiamy o różnych technikach malarskich, graficznych i o stylach w sztuce początku XX wieku. Odpowiemy na pytanie, co decyduje o wyborze konkretnej techniki i jak wygląda praca na poszczególnych etapach tworzenia.

 

Dziecko w malarstwie

(wszystkie grupy wiekowe)

W malarstwie Młodej Polski obserwujemy szczególny sposób ujmowania wizerunku dziecka: melancholijnego, zadumanego, smutnego… Na podstawie obrazów z wystawy oraz prac artystów z innych epok przybliżymy zagadnienie dziecka w malarstwie, wskażemy różnice w sposobie przedstawiania, spróbujemy odczytać źródła tej różnorodności.

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

 

„Dusza przyrody”, czyli modernistyczne pejzaże

(wszystkie grupy wiekowe)

Młodopolskie pejzaże nie odtwarzają przyrody, ale ją wyrażają, podkreślając jej nastrój. Artyści używali oszczędnie środków artystycznego wyrazu, co tylko podkreślało wyjątkowość ich kompozycji. Kreska i plama będą naszym tworzywem, służącym do wykonania niezwykłych, autorskich pejzaży.

 

To jestem ja

(wszystkie grupy wiekowe)

Wielu malarzy Młodej Polski często malowało autoportrety. Wizerunki te miały za zadanie nie tylko przybliżyć widzom wygląd autora, ale przede wszystkim były rejestracją chwili, ulotnego momentu i nastroju modela, któremu towarzyszy jakiś przedmiot, atrybut podkreślający jego charakter, zainteresowania czy stan ducha. Zainspirowani wielkimi malarzami uczestnicy podejmą się wykonania autoportretu z atrybutem.

 

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Pejzaże, portrety i kwiaty…

Lekcja przybliżająca polskie malarstwo w okresie Młodej Polski. Podczas zajęć na wystawie zaprezentujemy wybrane dzieła artystów młodopolskich i opowiemy o ich barwnych życiorysach...

 

Pejzaż górski

Oczarowani dziełami Wojciecha Weissa i Stanisława Gałka wykonamy pejzaże górskie – technika do wyboru.

 

OSOBY ZE SPECTRUM AUTYZMU

Artysta i muza

Lekcja muzealna o malarstwie, na której w przystępny sposób opowiemy o twórczości Jacka Malczewskiego oraz pokażemy wybrane prace Olgi Boznańskiej, Alfonsa Karpińskiego, Teodora Axentowicza i innych młodopolskich malarzy.

 

Rzeźbiarskie portrety Laszczki

Na warsztatach uczestnicy poznają postać wyjątkowego artysty, Konstantego Laszczki. W części praktycznej zajęć wykleimy plasteliną lub kolorowym papierem wydruki rzeźb Laszczki, prezentowanych na wystawie, starając się nadać im trójwymiarowy charakter.

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

Szczęśliwa godzina…

Godzinne oprowadzanie z audiodeskrypcją wybranych dzieł prezentowanych na wystawie.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

 

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 02 07, 15 844 85 56 lub 797 120 224

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

Ważne informacje

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Miejsce

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

37-450 Stalowa Wola

ul. Rozwadowska 12

 

Ceny

lekcje – 6 zł, warsztaty – 5–10 zł (10 zł – warsztat z wyk. techniki decupage)

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.5; I.6;  III.4; III.5;  IV.5; IV.7.             

Szkoły podstawowe klasy I-III: (wym. ogólne): II.1; II.4; III.1-3; IV.6; IV.10; IV.11; (wym. szczegółowe): ed. polonistyczna: 1.1); 1.2); 1.4); 6.2); ed. społeczna: 1.4); 1.7); ed. plastyczna: 2.1-6; 2.8.

Szkoły podstawowe klasy IV-VIII: plastyka (wym. szczegółowe): I.1-6; II.1; II.6; III.1-8; historia (wym. szczegółowe): XXIII.1-4.

Liceum/technikum: plastyka: (wym. szczegółowe): I.1-6; III.1-6; IV.1-6; historia sztuki (wym. szczegółowe): I.1e); I.1f); I.4-7; II. 1-8; III.1-5; historia (wym. szczegółowe): XXXVI.1-4.

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj