Oferta edukacyjna do wystawy „VIVA MONIUSZKO!”

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wystawa Viva Moniuszko! prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli została przygotowana specjalnie z myślą o młodych pasjonatach muzyki, którzy pragną bliżej poznać biografię i niezwykłą twórczość Stanisława Moniuszki, ale też o tych, którzy niewiele wiedzą o tej wybitnej postaci polskiej sztuki i kultury. Ten znakomity artysta to nie tylko kompozytor, ale przede wszystkim wielki patriota, piewca i obrońca polskiej kultury i tradycji w jakże trudnych czasach zaborów.

Na ekspozycji można zobaczyć między innymi projekty kostiumów i dekoracji do znakomitych oper: „Strasznego Dworu”, „Halki” czy „Hrabiny”, a w budce akustycznej posłuchać i zaśpiewać – jak na karaoke – wybrane pieśni Moniuszki. Dzięki ekspozycji można łatwiej poznać świat opery i zrozumieć Stanisława Moniuszkę zarówno jako wielkiego kompozytora i wizjonera, ale przede wszystkim jako wielkiego patriotę, zapatrzonego w dziedzictwo kulturowe swojej Ojczyzny.

  • Drukuj
  • E-mail

Lekcje:


(wszystkie grupy wiekowe)

 

Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej

Niezwykły życiorys artysty – kompozytora, dyrygenta, pedagoga i organisty; przegląd utworów – od oper i muzyki sakralnej, poprzez operetki i balety, po pieśni ze śpiewników domowych, w poszukiwaniu elementów polskiego folkloru i tematyki narodowej.

 

Salomea Kruszelnicka i inni

Znakomici śpiewacy wykonujący przez dziesięciolecia Moniuszkowski repertuar, niezapomniane przedstawienia, wspaniałe głosy, światowe kariery, barwne biografie i lokalne w nich akcenty.

 

Bohaterowie oper i pieśni Stanisława Moniuszki

Podczas lekcji na wystawie uczestnicy poznają najsłynniejsze postaci z oper tego wspaniałego kompozytora, m.in. Halkę, Hrabinę czy Chorążego. Dowiedzą się czym jest libretto, aria, akt czy uwertura. Przybliżymy barwny świat opery prezentując projekty kostiumów i ich realizacje.

 

Warsztaty:

 

Kolorowe nutki

(przedszkola, kl. I–III szk. podst.)

Na warsztatach plastycznych dzieci poznają podstawowe informacje dotyczące zapisu nutowego muzyki, po czym będą miały okazję pomalować/wykleić wybraną przez siebie nutkę za pomocą różnych materiałów plastycznych.

 

Zaprojektuj kostium sceniczny

(wszystkie grupy wiekowe)

Po wcześniejszym zapoznaniu się z bohaterami Moniuszkowskich oper, podczas warsztatów zaprojektujemy stroje, które będą nawiązaniem do dzieł tego wielkiego kompozytora. Każde z dzieci będzie mogło zaprojektować swój własny kostium za pomocą dekoracyjnych tkanin, koronek, kolorowych piórek, cekinów, jak i innych ciekawych materiałów.

 

Maski sceniczne

(przedszkola, kl. I–III szk. podst.)

Podczas zajęć plastycznych wykonamy maski sceniczne tak by każde dziecko mogło wcielić się w wymarzoną postać. Maski wykonamy z papierowych talerzyków, które ozdobimy mazakami, kredkami, kolorowym papierem oraz wstążkami.

 

Pop-artowy kolaż

(wszystkie grupy wiekowe)

Pop art to prąd artystyczny w sztuce zapoczątkowany po II wojnie światowej, wywodzący się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Pop-artowska sztuka współczesna polega na tworzeniu kompozycji z przedmiotów codziennego użytku, naśladując styl reklam, komiksów. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonają pop-artowy kolaż nawiązujący stylem do wystawy Viva Moniuszko! Kolaż stworzymy z wycinków z katalogów sztuki oraz własnoręcznie zrobionych kolorowych i stylizowanych napisów.INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

 

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 02 07.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

Ważne informacje

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Miejsce

Centrum Edukacji Dziecięcej

w budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola, ul. Rozwadowska 12

 

Ceny:

lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł;

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Szkoły podstawowe klasy I-III: (wym. ogólne): II.1; II.4; III.1-3; IV.6; IV.10; IV.11; (wym. szczegółowe): ed. polonistyczna: 1.1); 1.2); 1.4); 6.2); ed. społeczna: 1.4); 1.7); ed. plastyczna: 2.1-4; 2.8; ed. muzyczna: 1.1-3; 2.1-3.

 

______________________________________________

wystawa czasowa

„Viva Moniuszko!”

22 listopada 2019 – 23 lutego 2020 r.

 

Organizator: Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Partner: Polskie Wydawnictwo Muzyczne www.pwm.com.pl

Aranżacja wystawy: ASC STUDIO Anna Skołożyńska-Cieciera

Kurator wystawy: Marcin Fedisz, kierownik Działu Literackiego i Marketingu oraz kurator Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Koordynator wystawy: Katarzyna Pająk


dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj