Oferta edukacyjna do wystawy "Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli".

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

 

Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli

Wystawa przedstawia życie Polaków na terenach wschodnich województw w granicach II Rzeczypospolitej z perspektywy zwykłych ludzi, mieszkańców tamtych stron, którzy dzisiaj związani są ze Stalową Wolą. Ocalone nieliczne pamiątki mają dla nich nieocenioną wartość, bo przypominają o życiu na Kresach, o rodzinnym domu, krewnych i sąsiadach, pięknie tamtej ziemi, gdzie przyszło im się urodzić, mieszkać, uczyć się, gdzie pracowali i walczyli o wolną Polskę ich ojcowie i dziadowie. Te wspomnienia są ważnym elementem „przestrzeni pamięci” o historii Polaków na Kresach, którą warto poznać. Zapraszamy do udziału w zajęciach, podczas których przybliżymy wielobarwność i wielowątkowość kresowej kultury, opowiemy o kultywowaniu tradycji świątecznych i patriotycznych, o przywiązaniu do ziemi przodków, o wielokulturowości dawnych ziem polskich.

  • Drukuj
  • E-mail

Lekcje:

(wszystkie grupy wiekowe)

 

Staropolskie na Kresach wojowanie

Słynne kresowe wyprawy i batalie na przestrzeni wieków, wodzowie i bohaterowie.

 

Ciekawostki z Kresów rodem

Rozmowy o tym jak odmiennie kształtowała się ta kraina, o fenomenie współistnienia tu wielu kultur i religii, o miejscach tchnących wyjątkowością, o niezwykłych postaciach stąd się wywodzących.

 

Świąteczne obyczaje

Kutie, didy, betlejemki… czyli o pradawnych tradycjach świątecznych mocno zakorzenionych na Kresach, w oparciu o wspomnienia M. Wańkowicza.

 

Kresowe drogi na spotkanie z przodkami

Domowe przekazy o dawnych czasach, historyczne opowieści lirników, tradycje dziadów przez Mickiewicza opisane.

 

Liczba miejsc ograniczona. Czas trwania ok. 1 h.

 

Moje życie na Kresach

(szk. podstawowa, szk. średnia)

Spotkanie z Danutą Kapłońską, Kresowianką, która opowie o losach swojej rodziny i o życiu na Kresach. Wspomnienia gościa, świadka historii zostaną opowiedziane na tle wydarzeń historycznych w latach 1917-1945, jakie dotyczyły ludności polskiej żyjącej na Kresach.

Liczba miejsc ograniczona. Czas trwania ok. 1 h.

 

Warsztaty:

 

Kto ty jesteś?

(przedszkola, kl. I–III szk. podst.)

Polakom na Kresach stale towarzyszyły idee patriotyzmu i Ojczyzny, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie poprzez pieśni, legendy i opowiadania, były częścią wychowania. Na zajęciach przybliżymy najmłodszym uczestnikom kształt mapy Polski i jej zmiany. W części praktycznej dzieci wykonają barwną mapę naszej Ojczyzny w ujęciu historycznym i współczesnym.

 

Herby miast kresowych

(przedszkola, kl. I–III szk. podst.)

Podczas warsztatów dzieci poznają piękne herby wielkich kresowych miast, dowiedzą się co oznaczają umieszczone na nich elementy, jakie historie opowiadają. W części praktycznej wykonają jeden z herbów w wybranej technice plastycznej.

 

Tajemnice świętych obrazów

(kl. VI–VIII szk. podst., szk. ponadpodst.)

Prawosławie jest integralną częścią wielokulturowych Kresów. Tradycje, a szczególnie sztuka sakralna są ciekawym i inspirującym jej wyrazem. Podczas zajęć przybliżymy tajniki powstawania ikon, zasady ich pisania oraz znaczenie. Uczestnicy zajęć podejmą samodzielną pracę wykonując na desce ikonę z wybranym motywem sakralnym.

 

Haftowanie, wyszywanie

(kl. VI–VIII szk. podst., szk. ponadpodst.)

Przed laty w wielu polskich domach można było zobaczyć wiszące na ścianach makatki, piękne bieżniki leżące na stołach czy kolorowe poduszeczki. A wszystko to ręcznie robione, niejednokrotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Takie też pamiątki przywieźli ze sobą Kresowianie, którzy nowy dom znaleźli w Stalowej Woli. Wzorując się na tej dawnej tradycji proponujemy własnoręczne wykonanie haftu lub wyszywanki.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

 

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 844 85 56 lub 797 120 229

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

Ważne informacje

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Przed umówieniem na lekcje i warsztaty w muzeum należy zapoznać się z regulaminem zajęć który dostępny jest na www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce edukacja.

 

Miejsce

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

 

Ceny: lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł; ikona – 10 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj