Oferta edukacyjna do wystawy "Wmiksuj się!"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Świat, w którym żyjemy, jest światem dźwięków. Czym są? Jak powstają? Czy możemy na nie oddziaływać? Jaki mamy wpływ na dźwięki, które sami wydajemy? Prezentowana wystawa pozwoli wam poznać naturę dźwięków, a przede wszystkim poeksperymentować z nimi. Przekonacie się, że można ugryźć dźwięk, usłyszeć go bez użycia uszu, można się nim też świetnie bawić.

  • Drukuj
  • E-mail

Chciałbyś posłuchać, jak bęben wybija rytm Twojego serca, a może chcesz wykrzyczeć się do woli i sprawdzić siłę swojego głosu? Na nowej wystawie „Wmiksuj się!” zdradzamy sekrety dźwięku i pokazujemy co można z nim zrobić! Ekspozycja składa się ze stanowisk, na których każdy będzie mógł sam zmierzyć się ze zjawiskiem dźwięku. „Wykrzycz się” to stanowisko służące do pomiaru decybeli – wystarczy stanąć przed mikrofonem w specjalnej tubie i... zacząć krzyczeć do woli. „Klej nuty” – tu z kolei możemy wejść w skórę DJ-a z dyskoteki i samemu tworzyć muzykę. Na stanowisku „Serdeczny bit” serce każdego z eksperymentujących będzie można podłączyć do pulsometru, który wybije jego rytm na bębnie, natomiast za pomocą specjalnych słuchawek i mikrofonów na stanowisku „Echo” będzie można przekonać się, jak brzmi nasz głos w jaskini, a jak na sali koncertowej. Na stanowisku „Organy bum bum” goście będą mogli zagrać... klapkiem, a na „Zagryź nutkę” ugryźć dźwięk.

Na nową interaktywną wystawę poświęconą w całości dźwiękom zapraszamy do Centrum Edukacji Dziecięcej zlokalizowanej w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

 

Lekcje

Prowadzimy lekcje muzealne związane z wystawą, skierowane do wszystkich grup odbiorców. Sposób przekazu oraz ilość i rodzaj informacji dostosowany jest do wiedzy, zainteresowań oraz możliwości percepcyjnych słuchaczy. Przekaz dostosowany jest także do grup osób niepełnosprawnych i klas integracyjnych. Tematyka lekcji może zostać dostosowana do życzeń odbiorców.

Zagadnienia, jakie mogą być poruszane w czasie lekcji w oparciu o wystawę „Wmiksuj się”:

  • Podstawowe zagadnienia z fizyki dźwięków.
  • Jak powstaje muzyka?
  • Wydawajmy dźwięki z sensem – niuanse wymowy, artykulacji, dykcji; formy porozumiewania się w sklepie czy urzędzie, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, wywiadów z innymi osobami, wygłaszanie przemów czy autoprezentacji…
  • Jak dźwięki człowiekowi służą? – wpływ rytmu i wibracji na ludzki organizm, leczenie i relaksacja dźwiękiem, rytm towarzyszący ludziom od najdawniejszych czasów (marsz, sygnały, mowa, wyrażanie uczuć), dźwięk niosący ratunek (nawoływanie, wzywanie, określanie miejsca, odstraszanie); głos jako instrument muzyczny.

 

Warsztaty

Zrób sobie telefon

(przedszkola, klasy 1-3 szkoły podstawowej)

Dźwięk to fala, którą możemy wykorzystać w rozmaity sposób. Ale czy wiecie, co to prędkość dźwięku, albo jak rozchodzi się dźwięk? Podczas zajęć na wystawie odpowiemy na różne pytania dotyczące fali dźwiękowej, zbadamy jej właściwości, a w części warsztatowej wykonamy i ozdobimy prosty telefon, wykorzystujący drgania do przenoszenia informacji.

Fletnia Pana - najstarszy dęty instrument muzyczny

(przedszkola, klasy 1-8 szkoły podstawowej)

Fletnia Pana to najstarszy dęty instrument muzyczny świata. Technika gry polega na dmuchaniu w poszczególne rurki, które różnią się między sobą długością czyli wysokością słupa powietrza. Każda rurka to jeden dźwięk. Trudność gry polega na trafieniu w odpowiedni dźwięk, a jeśli dźwięki są od siebie znacznie oddalone trudność jest jeszcze większa.

Muzyczne talerze

(przedszkola, klasy 1-3 szkoły podstawowej)

Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję stworzyć własny bębenek baskijski, znany jako tamburyn. Po zakończeniu pracy grupa może odegrać rytm ulubionej piosenki na stworzonym przez siebie instrumencie lub pobawić się w muzyczne kalambury.

Dzieci mają głos… – megafon

(klasy 1-3 szkoły podstawowej)

Dzieci i ryby głosu nie mają? Podczas warsztatów, na których dzieci wykonają własne megafony poddamy w wątpliwość znaczenie tego powiedzenia.

 

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 02 07.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

Ważne informacje

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi. 

 

Miejsce

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Centrum Edukacji Dziecięcej

ul. Rozwadowska 12

 

Ceny:

lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Szkoły podstawowe klasy I-III: I.4; IV.1; ed. społeczna: 1.1; 1.3; ed. plastyczna: 2.1-8; ed. techniczna: 1.1-3; ed. muzyczna: 1.1-3; 2.1-2; 4.1-6.

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj