80 lat Stalowej Woli. Oferta edukacyjna do wystaw jubileuszowych o historii miasta

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje:

 

Zbudowaliśmy to miasto


Z rodzinnego albumu

Co możemy znaleźć w rodzinnym albumie? Fotograficzne wspomnienia naszej rodziny, informacje o bliskich przodkach, o tym jak żyli, świętowali, spędzali wolny czas, jak wyglądało ich otoczenie, dom, miasto lub wieś, w której żyli. Obok zdjęć źródłem takiej wiedzy mogą być rodzinne pamiątki, przedmioty przechowywane czasem z dziada pradziada. Dzięki zgromadzonym na ekspozycji przedmiotom, fotografiom, wspomnieniom poznamy historie i realia życia ludzi, którzy współtworzyli Stalową Wolę.

 

Oczka na Stalową Wolę, czyli dziecięce wędrówki po naszym mieście


Urodziny mojego miasta

Czym jest miasto? Co musi się w nim znajdować, aby jego mieszkańcom żyło się wygodnie? Kogo możemy nazwać architektem? Czym zajmuje się urbanista? Co brano pod uwagę projektując miejską przestrzeń? Odpowiedzi na te pytania udzielimy na przykładzie powstania Stalowej Woli. Ekspozycja Oczka na Stalową Wolę, czyli dziecięce wędrówki po naszym mieście przedstawia kilkanaście miejsc w naszym mieście wybranych przez dzieci, ważnych dla nich, wskazanych jako te, gdzie lubią spędzać czas, rozwijać swoje talenty i bawić się. Podczas spaceru po wystawie zaprosimy dzieci do wspólnego odkrywania historii naszego miasta przez pryzmat tych miejsc.

 

Wycieczki:


Wędrówka po moim mieście

Lekcja muzealna o historii Stalowej Woli i jej mieszkańców możliwa do zrealizowania w trzech odsłonach: 1) wycieczka po mieście; 2) zajęcia na wystawie „Oczka na Stalową Wolę”; 3) zajęcia na wystawie „Zbudowaliśmy to miasto”.

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę świętujemy także jubileusz powstania Stalowej Woli. Jest to znakomity pretekst, by lepiej poznać jej historię, sylwetki ludzi związanych z budową oraz wkład mieszkańców w jej rozwój i losy, ale także jej miejsce w wielkiej historii naszej Ojczyzny. Proponujemy zajęcia na wybranej wystawie lub w plenerze.

 

Śladami dawnych lat

Wycieczka to znakomity sposób na poznanie historii miejsca, w którym się żyje. Zapraszamy do udziału w spacerze wybranymi ulicami Stalowej Woli z historią w tle. Poznacie najciekawsze budynki, postaci z nimi związane i wydarzenia, jakie przetoczyły się przez nasze miasto w ciągu 80 lat jego istnienia. Trasa wycieczki do ustalenia.

 

Warsztaty:

 

Kim oni byli, czyli moje drzewo genealogiczne

Wielu z pewnością chciałoby poznać korzenie swojej rodziny kilka pokoleń wstecz. Dziś, dzięki nowoczesnej technologii, jesteśmy w stanie nie ruszając się z domu samodzielnie odszukać naszych krewnych. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiemy podczas zajęć plastycznych w naszej pracowni. Dowiemy się również czym jest genealogia, następnie stworzymy proste drzewo genealogiczne przy użyciu materiałów codziennego użytku. Do realizacji tych warsztatów niezbędne są informacje, które uczniowie powinni przygotować przed przyjściem do muzeum.

 

Zabawki z dawnych lat

W czasach dzieciństwa naszych dziadków sklepowe zabawki były niezwykłym rarytasem, który trudno było kupić. Nierzadko wykonywano je więc własnoręcznie. Miały tę zaletę, że były tanie, a do tego rozwijały kreatywność dziecka bardziej niż niejeden współczesny gadżet edukacyjny. Podczas warsztatów wspólnie z dziećmi wykonamy unikalne, proste zabawki na wzór tych, którymi bawili się kiedyś nasi rodzice i dziadkowie. Starsi uczestnicy będą mieli okazję wykonać pacynkę, natomiast młodsi zabawnego gniotka.

 

Medal dla sportowca

Mieszkańcy nowopowstałego miasta żywo interesowali się sportem. Jeszcze przed wybuchem wojny powstał stadion i korty tenisowe. Również San dawał okazję do aktywnego spędzania czasu, a sportowa rywalizacja zawsze miała swoich amatorów. Podczas warsztatów będziemy mogli wcielić się w projektantów i stworzyć medale dla sportowców.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42 oraz 797 120 229.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych, klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć do indywidualnych potrzeb odbiorców (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym).

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Agnieszka Smusz, Anita Ryba

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1 / wystawa Zbudowaliśmy to miasto

Centrum Edukacji Dziecięcej, Stalowa Wola, ul. Staszica 14 / wystawa Oczka na Stalową Wolę, czyli dziecięce wędrówki po naszym mieście

Plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, ul. Ks. J. Popiełuszki 10 / wystawa Wspomnienia ze sportowych kronik. ZKS Stal Stalowa Wola 1938–2018

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

Przedszkola, kl. 1 szk. podst., osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny na lekcje i warsztaty.


Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Szkoła podstawowa

kl. I–III: 2.5; 3.1; 3.2; 3.6; 4.1; 4.8; 4.10; 4.11; edukacja polonistyczna 1.1; 2.2; edukacja społeczna 1.1; 1.7; 1.10; 2.1; 3.1.

 

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj