Oferta edukacyjna do wystawy „Matejko”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

Lekcje

Jan Matejko uczy nas historii

Historia to nie najłatwiejsza dziedzina, dlatego ucząc się jej chętnie sięgamy po obrazy. To właśnie Jan Matejko jest artystą, który wywarł ogromny wpływ na ukształtowanie się świadomości narodowej Polaków. Na jego obrazach zobaczymy nie tylko osoby i wydarzenie, ale też obyczaje, ubiory charakterystyczne dla danej epoki. Wędrując po wystawie przeniesiemy się w przeszłość by przyjrzeć się im bliżej.

Zawód – artysta

Podczas lekcji na wystawie opowiemy o warsztacie artysty-malarza, o tym jak powstaje obraz i skąd autor czerpie pomysły na kolejne prace. Poznamy pracownie dawnych i współczesnych artystów, zgłębimy tajniki ich pracy oraz poznamy metody i narzędzia, jakimi się posługiwali.

Malarstwo biało-czerwone

Wiek XIX to naznaczony zaborami okres naszej historii. By Polacy nie zapomnieli kim są, o tym że mieli kiedyś wolną Ojczyznę i by uwierzyli, że mogą ją odzyskać powstała sztuka „ku pokrzepieniu serc”. Uprawiali ją poeci, pisarze i oczywiście malarze. W sposób wyjątkowy wpisał się w ten nurt Jan Matejko przypominając swoim rodakom o największych tryumfach polskiego oręża, o wielkich dowódcach i bohaterach. Zobaczymy te wydarzenia i postaci oczami Mistrza, poznamy ukazany przez niego wymiar patriotyzmu.

Artysta kolekcjoner

Działalności artystycznej Matejki towarzyszyła pasja badawcza oraz chęć poznawania zabytków przeszłości. Przez całe swoje życie kolekcjonował cenne przedmioty, tkaniny, ubiory oraz zabytkowe sprzęty, które służyły mu jako rekwizyty przy tworzeniu dzieł malarskich oraz szkiców. Podczas lekcji dowiemy się skąd artysta czerpał inspiracje, jakich technik malarskich używał oraz jakie cenne pamiątki historyczne były związane z twórczością malarza.

 

Warsztaty

Portret portretowi nierówny 

Nasza zabawa z portretem pozwoli wytłumaczyć i zrozumieć czym jest ten rodzaj przedstawienia i jakie cechy go charakteryzują. Słowa klucze takie jak portret zbiorowy, reprezentacyjny, poczet królów, autoportret, podobizna, karykatura, gesty, rekwizyt i in. posłużą do ćwiczeń plastycznych oraz zagadek. Owocem naszej pracy będzie portret skojarzeniowy z wylosowanym rekwizytem (bądź jego zdjęciem).

 

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym) do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstaw programowych:

Szkoła podstawowa, klasy I-III: edukacja polonistyczna: 1.a, 1), 3); edukacja plastyczna: 4.1, 4.2, 4.4; edukacja społeczna: 5.8.

 

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj