Oferta edukacyjna do wystawy „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje:

Życie w dawnej wsi 

Jak wyglądało życie codzienne w dawnej wsi? Czym zajmowali się jej mieszkańcy?  Jak wyglądały ich domostwa? Czym charakteryzowała się wiejska zabudowa? Co kryje stwierdzenie społeczność lokalna? Jakie relacje panowały między jej mieszkańcami?  Odpowiemy na te i wiele innych pytań przybliżając najmłodszym dzieje Pława, jednej z najstarszych osad położonych nad Dolnym Sanem. Odniesiemy się również do współczesności szukając różnic i podobieństw we współczesnej wsi.

Dawno, dawno temu nad Sanem… 

Czy wiecie czym jest legenda założycielska? Nieistniejąca już wieś Pławo miała taką historię. Przybliża ona i wyjaśnia prawdopodobne przyczyny i okoliczności powstania różnych miejsc, miast, wsi, pomników… My opowiemy wam o wsi, której już nie ma, o ludziach, ich zwyczajach i łączących ich relacjach.

Zanim powstała Stalowa Wola…

Lekcja przybliża uczniom zamierzchłą i mało znaną historię istniejącej kilkaset lat wsi Pławo, obok której w latach 30. XX w. wyrosła Stalowa Wola. Poznajemy genezę powstania, dzieje nadsańskiej wioski i losy jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Zwiedzającym wystawę zostanie również przybliżona specyfika miejsca i sposób życia Pławian, w czasach gdy obok wyrastało nowoczesne miasto.

Architektura mojego miasta

Lekcja o tym jak zmieniała się architektura miast na przestrzeni XX w. na przykładzie wybranych miast COP-owskich i Stalowej Woli. Uczniowie dowiedzą się o dawnym budownictwie charakterystycznym dla dawnej wsi Pławo.

Dla dzieci ze szkół podstawowych proponujemy zajęcia w oparciu o makietę Zmieniam miasto.

Legendowo

Wiele miejscowości w Polsce ma swoje legendy założycielskie, dlatego warto je znać. Lekcja warsztatowa  pozwoli uczniom poznać i utrwalić wiedzę  o najbardziej znanych legendach polskich oraz dowiedzieć się o legendach dotyczących naszego miasta i okolicy. Uczniowie  dowiedzą się także czym cechuje się legenda i czym różni się od bajki czy baśni.

Śladami Pława - wycieczka 

Pławo, jedna z najstarszych osad położonych nad Dolnym Sanem, dziś w świadomości wielu z nas to tylko jedna z dzielnic Stalowej Woli. Po dawnej wsi pozostało bowiem kilka domów, kapliczek, nieliczne ślady sieci dawnych uliczek, a gdzieniegdzie stary drzewostan….

Wraz z powstaniem i rozwojem wspomnianego miasta miejscowość, która została do niego  wchłonięta, jej zabudowa, tradycje i pamięć o mieszkańcach powoli się zaciera. Wycieczka stanowiąca uzupełnienie lekcji na ekspozycji Tutaj stał mój dom pozwoli nam odszukać miejsca (ślady) związane z Pławem i na nowo opowiedzieć historię o nim....

 

Warsztaty:

Moje miasto najlepsze na świecie 

Zajęcia odwołuje się do historii i tradycji miasta Stalowa Wola. Dzieci dowiedzą się czym jest „mała Ojczyzna” i co określamy tym mianem. Wspólnie z uczniami stworzymy MAPĘ MAŁEJ OJCZYZNY, na której wyszczególnimy wydarzenia, ludzi i miejsca, którzy są ważni dla naszego miasta.

Genealogie 

Zajęcia, podczas których nauczymy się, jak zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny. Uczniowie dowiedzą się o tym, jak można pozyskać informacje o swoich przodkach i gdzie je można odnaleźć.

W szkolnej ławie 

Na przestrzeni ostatnich 100 lat szkoła w Polsce bardzo się zmieniła. Współczesne dzieci mają kolorowe, wytrzymałe plecaki i ładne ubrania, posługują się zmywalnymi długopisami, kalkulatorami i komputerami. A jak wyglądało życie ucznia na początku XX wieku? Na zajęciach nauczycie się posługiwać liczydłem, dowiecie się, czym jest kaligrafia, ale odkryjecie też wiele innych cech szkoły sprzed wieku. Spróbujemy przybliżyć również wiadomości na temat funkcjonowania szkoły w Pławie. W części warsztatowej dzieci i młodzież zapoznają się z zasadami dawnej kaligrafii. Warsztatom towarzyszą ćwiczenia w pisaniu stalówką a nawet gęsim piórem.

W pracowni barwiarza 

Zajęcia rozpoczniemy na wystawie, gdzie dzieci poznają typowe stroje mieszkańców wsi regionu dolnosańskiego, swe tajemnice odkryją przed uczestnikami tkaniny, ornamenty zdobnicze, kolory. Temat barwienia nici i tkanin przez dawnych mieszkańców wsi stanie się punktem wyjścia do rozmowy o kolorze i naturalnych barwnikach, ale też symbolice barw i wzorów. Na zajęciach poznamy rośliny barwiarskie i wykonamy pracę plastyczną, wykorzystując min. stworzone przez siebie naturalne barwniki.

 

 INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr. tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący lekcje i warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

WSTĘP WOLNY

 

Program zajęć spełnia ogólne i szczegółowe wymagania podstawy programowej:

Szkoła podstawowa: kl. I-III 1.1a, 1.1b, II.1, II.2, II.3, III.2, IV.2, 2.1, 2.2, 2.6, II.1.1, II.2.3, III.1.1, III.1.5, III.2.2.

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)