Oferta edukacyjna do wystawy "Połącz się!"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

LEKCJE:

Dlaczego Internet to tak niezwykłe zjawisko?

W czasie zajęć na ekspozycji zastanowimy się wspólnie nad niezwykłością Internetu. Dzieci będą miały okazję prześledzić zmiany technologii komunikacyjnych oraz poznać zasady użytkowania dawnych metod porozumiewania na odległość. Każdy też spróbuje nadać sygnał w alfabecie Morse’a oraz wysłać liścik do kolegi z sąsiedniej zagrody dzięki „Poczcie Bullerbyn”.

WARSZTATY:

Komunikacyjna oś czasu 

Po zapoznaniu z elementami wystawy i historią rozwoju technologii komunikacyjnych wykonamy wspólnie dużą pracę plastyczną obrazującą przebieg zmian w sposobach porozumiewania się ludzi, począwszy od sygnałów dymnych, przez dźwięki tam-tamów, korzystanie z usług gołębi pocztowych, telegrafu, telefonu aż po współczesne światłowody i sieć Internet.

Przekaż dalej! 

Czy znacie zabawę w przekazywanie sekretów? Jaką wiadomość można przesłać w liście w butelce? Czy wiecie, że papierowy samolot to także sposób na szybkie przekazanie komunikatu? W czasie zajęć warsztatowych zastanowimy się na dziecięcymi formami komunikacji na odległość. Następnie każdy uczestnik wybierze wiadomość, którą chciałby przekazać koledze siedzącemu po drugiej stronie sali. Wspólnie wykonamy i ozdobimy papierowe samoloty, dzięki którym będziemy mogli porozumiewać się niezależnie od odległości.

Na fali 

Czym jest fala? Czy fale występują tylko na wodzie? Co fale mają wspólnego ze światłem i dźwiękiem? Co to takiego szybkość dźwięku? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Wykonamy eksperymenty, które pozwolą nam zbadać rozchodzenie się dźwięków (czyli echo i drgania), sprawdzić co z dźwiękiem dzieje się podczas dmuchania w tubę oraz jak zmienia się w różnych warunkach. W ramach warsztatów wykonamy prosty telefon i spróbujemy odkryć zasadę jego działania.

Listy dawniej pisane 

Jednym ze sposobów komunikowania się było i  jest pisanie listów, dawniej w formie papierowej dziś elektronicznej. Przypomina nam o tym również eksponat „Poczta z Bullerbyn”. Na zajęciach inspirując się bohaterami znanej wszystkim książki dla dzieci, wykonamy własne pudełeczka i ozdobne liściki.

Tam-tam – zrób to sam! 

Czy wiecie, że plemiona afrykańskie ważne wydarzenia, jak narodziny, śmierć, ślub i zapowiedź stanu wojny obwieszczały sąsiadom za pomocą tam-tamów? W czasie zajęć warsztatowych przygotujemy małe bębenki, dzięki którym będziecie mogli wystukiwać rytm i w ten sposób przekazywać zaszyfrowane wiadomości.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

· Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. : 797 120 224

· Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30

· Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

•             Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

•             W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

•             Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

MIEJSCE:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej)

CENY : lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł, przedszkola i klasy I - wstęp bezpłatny

PROWADZĄCY: Katarzyna Żylińska-Łuc, Dominika Zborowska, Beata Trybuła

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

I - III                      1.1.a, 1.1.b, 1.3.b, 5.4, 5.7, 9.1.b, 9.1.c, 9.3.a, 9.3.b, 11.7

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj