Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Oferta edukacyjna do wystawy "Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce"

SZKOŁA PODSTAWOWA I-III

Lekcje:

Ostrów, Lednica i Mieszko I

Czy wiecie co oznacza „ostrów”? Z czym kojarzymy nazwę „Lednica”? W czasie zajęć poznamy podstawowe terminy związane z tematem głównym wystawy. Zastanowimy się wspólnie nad tym, czym właściwie jest chrzest święty i po co ludzie przyjmują chrzest. Powiemy sobie kim był Mieszko I i dlaczego jego chrzest stał się dla nas – Polaków tak ważnym wydarzeniem. Spotkamy też najbliższą znaną nam rodzinę Mieszka I i jego legendarnych przodków. Lekcja dla najmłodszych w formie aktywizującego quizu, motywującego do samodzielnego odkrywania tajników historii.

Na dworze króla

Lekcja na ekspozycji ukazująca początki Państwa Polskiego, przybliżająca czasy pierwszych władców, wojów i rycerzy, ale również pierwszych Polan zamieszkujących dawne grody. Jak wyglądało ich codzienne życie, co jedli, w co się ubierali? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas lekcji, poznając kulturę materialną naszych przodków. Przyjrzymy się również piastowskiej architekturze i zastanowimy się, jak chrzest władcy i przyjęcie nowej religii i wpłynęło na jej kształt.

Warsztaty:

Drzewo genealogiczne pierwszych Piastów

Kim był Popiel? Co oznacza jego przydomek –„Chościsko”? Jakie zależności łączyły go z Mieszkiem I? Czy byli spokrewnieni? Co o początkach dynastii piastowskiej mówią nam najstarsze kroniki? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć konstruując drzewo genealogiczne dynastii Piastów. Nasze prace wykonamy w oparciu o zachowane teksty źródłowe dotyczące historii rodu od jego zarania aż po czasy Bolesława Chrobrego.

Budujemy wał grodowy!

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się takie nazwy jak: „ogrodzenie”, „ogród”, „zagroda”? Co to znaczy „grodzić”? Do czego służyły i służą ludziom różne formy wałów, ogrodzeń i obwarowań? W ramach warsztatów w pracowni plastycznej spróbujemy odtworzyć sposób konstruowania wału obronnego w stylu piastowskim. W tym celu posłużymy się opisami i ilustracjami z plansz znajdujących się na wystawie „Ostrów Lednicki. Początki chrześcijaństwa w Polsce”. Nasz wał powstanie z użyciem kamieni, klocków drewnianych i piasku kinetycznego.

Malujemy Chrzest Polski

Po wysłuchaniu opowieści o chrzcie Mieszka I i jego poddanych spróbujemy przenieść na papier nasze wyobrażenia o tym ważnym wydarzeniu. Wykorzystując różne techniki stworzymy autorskie ilustracje do odczytanych fragmentów kronik i podań. Materiały: farby, pędzle, kolorowy papier, ziarna, piasek, kleje, nożyczki.

Życie w grodzie

Warsztaty uzupełniające zajęcia na ekspozycji, podczas których przyjrzymy się, jak żyli nasi przodkowie. Dowiemy się jak wyglądały grody i w jakim celu je budowano, jakie wyposażenie posiadały chaty. Przybliżymy codzienne życie Słowian, zajrzymy do ich kuchni, szafy i na przysłowiowe podwórko. W części plastycznej wykonamy własne gliniane naczynia.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

» Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224

» Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.15 do 15.30

» Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. Do 90 min.

UWAGA!

» Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

» W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

» Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej), 37-450 Stalowa Wola

Ceny: lekcje – 4zł

Warsztaty – 5zł

Przedszkola, klasy I – wstęp wolny

Program zajęć spełnia wymagania szczegółowe podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych I etapu edukacyjnego (klasy I-III): 1.1, 4.1, 4.2, 4.3, 9.2, 9.3.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj