Warsztaty z polską sztuką i kulturą ludową

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty warsztatów wyjazdowych

  • Drukuj
  • E-mail

WARSZTATY ZE SZTUKĄ POLSKĄ

Warsztaty ze sztuką mają na celu zapoznanie uczestników z fascynującym światem sztuki polskiej. Blok zajęć podzielony zostanie na dwie części. Podczas pierwszej części dzieci zapoznane zostaną z najważniejszymi zagadnieniami, artystami i dziełami z kanonu historii sztuki polskiej. Będzie to połączenie wykładu z innymi formami wspierającymi aktywność i zainteresowanie uczestników – zgadywanki, rebusy, zadania plastyczne. W drugiej części szerzej rozwinięte zostanie zagadnienie polskiego krajobrazu. Temat ten został wybrany nieprzypadkowo. W oparciu o przykłady dzieł malarskich można obrazowo ukazać różne aspekty polskości oraz uruchomić w słuchaczach mechanizmy pamięci i poszukiwania własnej tożsamości.

·         Opowieści o polskich artystach i ich dziełach

Podczas warsztatów dzieci z poszczególnych grup wiekowych zaznajomione zostaną z najważniejszymi, kluczowymi polskimi artystami i dziełami w historii sztuki polskiej. Nie będzie to jednak klasyczny wykład informacyjny, tylko połączenie warsztatów plastycznych   z przekazywaniem informacji oraz z  interaktywnymi działaniami: rozwiązywanie zadań, rebusów, zgadywanek (przygotowane zostaną specjalnie na zajęcia). Ilość przekazywanych informacji będzie dostosowana do wieku dzieci.

·         Krajobrazy Polski

Podczas zajęć skupimy się na najbardziej reprezentatywnych dziełach malarskich, takich które ukazują różne krainy geograficzne Polski. Dzieci dowiedzą się między innymi którzy artyści zajmowali się malowaniem pejzaży? Która część Polski najczęściej pojawiała się na obrazach malarskich? Który z polskich artystów uwielbiał malować Wisłę o każdej porze roku, a który Tatry?

Zajęcia dostosowane do różnych grup wiekowych, połączone z interaktywnymi akcjami:

– Malowanie zapamiętanego krajobrazu – zajęcia plastyczne

– Gra planszowa, związana z najważniejszymi obrazami i artystami o których była mowa na zajęciach

WARSZTATY Z KULTURĄ LUDOWĄ

Warsztaty etnograficzne przybliżą tradycyjną kulturę ludową Polski a szczególnie zagadnienia rękodzielnicze związane ze sztuką ludową przejawiającą się w zdobnictwie domów oraz strojów ludowych. Wstępem do zajęć manualnych będą krótkie wykłady, połączone z prezentacją pejzażu wiejskiego i dawnego budownictwa oraz wyposażenia mieszkalnego a także tradycyjnych ubiorów ludowych, które polegać będą także na aktywnym uczestnictwie dzieci. Na zajęciach warsztatowych uczestnicy samodzielnie wykonają ludowe dekoracje oraz wzory polskich haftów.

·         Tradycyjne dekoracje ludowe

Ze zdobnictwem dawnych pomieszczeń mieszkalnych wiązały się różne dekoracje z bibuły, papieru i słomy. Były tanim, ale efektownym sposobem udekorowania domu, kiedy o inne ozdoby było trudno. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z różnorodnością form polskich, tradycyjnych papierowych wycinanek, kwiatków z bibuły oraz ozdób ze słomy przeznaczonych do upiększenia dawnych wnętrz mieszkalnych. W ramach zajęć zostanie pokazana Prezentacja Power Point przybliżająca temat wyglądu dawnych budynków, domostw i wyposażenia mieszkalnego. Uczestnicy własnoręcznie poznają i wykonają tradycyjne papierowe wycinanki i różne kwiaty z bibuły.

·         Polskie stroje ludowe

Dawne stroje ludowe to świąteczne ubiory regionalne charakteryzujące się szczególną dekoracyjnością. Do ich wykonania stosowano różnorodne tkaniny i dodatki. Ubiory ozdobione ręcznym haftem wzbudzają do dzisiaj prawdziwy zachwyt. Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze strukturą i kolorystyką tkanin wykorzystywanych w wyrobie tradycyjnej odzieży oraz sposobami jej zdobienia. Poznają także podstawowe ściegi wykorzystywane w archaicznych haftach czego efektem będzie samodzielne wyhaftowanie tradycyjnego wzoru. W ramach zajęć zostanie pokazana Prezentacja Power Point przybliżająca różne polskie stroje ludowe.

 

 

czas trwania: 90 min.

prowadzenie zajęć: Dominika Zborowska/Elżbieta Skromak

rezerwacje: 15 844 85 56 wew. 15 (pn.-pt. w godz.8.00-15.00)

dla szkół podstawowych (klasy 1-3)

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj