PIAST TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Miecze, groty, topory, hełmy, ostrogi... Ponad sto zabytków archeologicznych, wielkoformatowe barwne wydruki oraz stanowiska interaktywne ilustrują temat wczesnopiastowskiej wojskowości. Wystrawa przeniesie nas do początków polskiego państwa i pozwoli lepiej poznać życie woja, uzbrojenie czy strategie bitewne w samym środku średniowiecza. Ekspozycja to opowieść o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. Były to czasy, gdy wojna była stanem ciągłym. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Nasza wystawa pokazuje, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A była to armia, na czele której Piastowie potrafili odnosić znaczące zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.

 

LEKCJA MUZEALNA

Tajemniczy świat woja Niemira

Zwiedzając wystawę Piast TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej poznacie historię Niemira, chłopca, który stał się rycerzem Bolesława Chrobrego. Odkryjemy przed Wami świat u początków polskiej państwowości: średniowieczne rycerstwo, ważne bitwy, życie wojowników – ich strój, zwyczaje, uzbrojenie i karierę.

 

WARSZTATY

Zrób sobie mieszek

Tematem warsztatów jest własnoręcznie wykonanie mieszka (sakiewki) z ekologicznej skóry i rzemyka, oraz dekoracji z koralików.

 

 

INFORMACJA DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ

Zachęcamy szkoły do podjęcia całorocznej współpracy, w ramach której uczniowie będą mogli skorzystać z pakietu zajęć plastycznych, wycieczek i lekcji muzealnych we wszystkich obiektach naszego Muzeum z wykorzystaniem zniżek i ulg.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 15 844 85 56. 

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 14.30.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

 

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną wszyscy uczestnicy zajęć proszeni są o przestrzeganie obowiązujących zaleceń sanitarnych i stosowanie indywidualnych środków ochrony.

 

MIEJSCE

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

 

CENY

Przedszkola: lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Program edukacyjny realizuje założenia podstawy programowej dla przedszkoli:

I.6; I.7; III.3; III.4; III.5; III.6; III.8; III.9; IV.5; IV.8; IV.9.

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj