Oferta edukacyjna Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Lekcje

W ŚWIECIE ARTYSTY-MALARZA

(przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej)

Inspiracja, materiały, narzędzia, warsztat… W czasie lekcji na wystawie zastanowimy się, jakie elementy są niezbędne w procesie twórczym. Czy można namalować obraz nie używając pędzli, farb i sztalug? Czy aby tworzyć konieczna jest inspiracja, warsztat i ukończona szkoła? Co decyduje o sukcesie artysty? Zwiedzanie wystawy zakończymy w prawdziwej pracowni malarskiej, a dzięki multimedialnym sztalugom poznamy etapy powstawania obrazu oraz narzędzia potrzebne w pracy twórczej.

Malarz młodopolskich salonów

(przedszkola, klasy I-III szkoły podstawowej)

O wielkiej popularności  tworzenia martwych natur Karpińskiego świadczy fakt, że w okresie przedwojennym jego prace zdobiły wiele salonów klasy średniej w Krakowie. Za najciekawsze kompozycje uznawane są piękne i wybujałe bukiety, czasem z opadającymi płatkami. Oprócz ulubionych róż, Karpiński uwieczniał cynie, azalie, nagietki, mimozy, z wyczuciem oddając im lekkość. Część prac poznamy jeszcze bliżej dzięki zastosowanym na wystawie aktywnym prezentacjom. Podczas zajęć na ekspozycji, dowiemy się między innymi, jaki był sposób malowania roślinności  oraz  jakie skojarzenia i emocje przekazuje artysta w swoich pracach.

 

Warsztaty

Sztukodziałanie malucha

(przedszkola)

To propozycja dla najmłodszych naszych odbiorców (3-6 lat) pozwalająca na pierwszy kontakt ze sztuką, połączony z twórczymi działaniami wokół malarstwa i rysunku. W ramach warsztatów wspierających rozwój motoryczny i manualny dziecka proponujemy swobodne wykorzystanie, łączenie technik malarskich, rysunkowych, a przede wszystkim rozwijającą  zabawę. Przykładowe warsztaty: kwiaty w wazonie (malowanie na folii), abstrakcja (malowanie wałkami), fragmenty natury (tapowanie, odbijanie), krajobraz ze sztafażem (malowanie i wydrapywanie), miasta i jego tajemnice (rysowanie świecą).

SENSOPLASTYKA DLA SMYKA

(przedszkola)

Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy specjalną przestrzeń pozwalającą na połączenie zabawy z nauką i eksperymentowaniem. Bawialnia artystyczna stwarza możliwości przeprowadzenia zajęć z pogranicza sensoplastyki i zajęć sensorycznych, rozwijających kreatywność, twórcze myślenie, wzbogacających słownictwo. Dzięki nim każdy odwiedzający Galerię maluch będzie mógł poczuć się jak prawdziwy artysta. Do wyboru zajęcia rozwijające poszczególne zmysły, jak np. cukierkowa tęcza, malowanie mlekiem, kije deszczowe, pachnąca ciastolina, kompozycje warzywno-owocowe i wiele, wiele innych ciekawych aktywności.

Stwórz własny obraz

(przedszkola, klasy I-VIII szkoły podstawowej)

To propozycja zajęć teoretycznych połączonych z eksperymentowaniem i zabawą na stanowiskach multimedialnych. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą kompletną wiedzę na temat powstawania dzieła malarskiego oraz rysunkowego, od strony warsztatowej oraz koncepcji malarskiej. Zobaczą, jak przygotowuje się podobrazie, poznają rożne techniki, rodzaje farb i narzędzi do rysowania. Dowiedzą się, czym jest kompozycja i jakie są jej rodzaje. Porozmawiamy o kolorach i świetle w obrazie oraz tematach podejmowanych przez artystów. Będziemy uczyć się poprzez działanie, krótkie ćwiczenia i zabawę, aby w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę do stworzenia własnych malarskich prac. 

Zapach kwiatów

(przedszkola, klasy I-VIII szkoły podstawowej, szkoły średnie)

Oryginalna, własnoręcznie wykonana, a przy tym pachnąca kwiatami pocztówka, kartka będzie zapewne miłą pamiątką po wizycie w Galerii Alfonsa Karpińskiego. Wśród proponowanych technik (dostosowanych do wieku uczestników), którymi wykonamy pracę nie zabraknie wyklejanki i quillingu.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr tel.: 797 120 229 oraz 15 844 85 56

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

MIEJSCE

Galeria Alfonsa Karpińskiego (budynek po dawnym sądzie), ul. Rozwadowska 12

 

CENY

Lekcja – 6 zł

Warsztaty –5 -10 zł (w zależności od użytych materiałów)

Przedszkola: lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – według cennika

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Oferta realizuje wymagania programowe przedmiotów:

Przedszkola: I.7; III.4; III.8; III.9; IV.8; IV.9.

Szkoła Podstawowa klasy I-III: IV.1; IV.11; edukacja polonistyczna: 1.1; 1.2; 1.5; 2.2; 2.4; 2.7; edukacja plastyczna: 1.1; 2.1; 2.2; 2.3; 3.1; 3.2; 3.3.

Szkoła Podstawowa klasy IV-VIII: język polski: I.3; I.7; klasy IV-VI: III.1.1; klasy VII-VIII: I.2.3; IV.3;plastyka: I.1; I.2; I.3; I.5; I.6; II.1; II.6; III.4.

Liceum / technikum: historia sztuki: I.1 f, g; I.2; I.5; II.1; II.5, II.13 c, II.14, II.15; III.1; III.2; III.4; IV.2; IV.4 a, b; IV.7; V 3; plastyka: I.1; I.5; I.6; III.1; język polski: (wymagania ogólne) IV.1, IV.5.

 

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj