Oferta edukacyjna do wystawy CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN

 Lekcje:

Ósmy cud świata

Terakotowa armia to ogromne mauzoleum, czyli grobowiec jednego z chińskich cesarzy. Jest konstrukcją tak niesamowitą, że nazwano go ósmym cudem świata. Dlaczego pierwszy cesarz Chin wybudował sobie tak dziwny grób i dlaczego kazał go dokładnie ukryć po warstwą ziemi? Jak długo prowadzona była budowa? Co, poza figurami żołnierzy, ukryto w grobowcu władcy i czym właściwie jest terakota? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na wystawie, przybliżymy pewne wątki z historii starożytnych Chin, ale postaramy się także zapoznać was z elementami współczesnej kultury chińskiej, tak dla nas egzotycznej i tajemniczej.

 

Warsztaty:

Spotkanie ze smokiem

Smoki występowały w niemal każdej kulturze. Opisywane w licznych legendach, opowieściach nasuwają często negatywne skojarzenia z wielką bestią o ogromnej sile. Na zajęciach przekonamy się, iż nie wszystkich smoków należy się bać, są bowiem takie, którym przypisywano niezwykłą mądrość, a wręcz traktowano jak święte zwierzęta. Szczególne miejsce zajmowały w kulturze starożytnych Chin. Podczas zajęć poznamy chińskie wyobrażenia o smokach oraz zwyczaje związane z obchodzonym na początku wiosny tradycyjnym chińskim świętem. W świat smoków wprowadzą nas bohaterowie książki Nicki i mały chiński smok. W części plastycznej wykonamy z różnorodnych materiałów swojego własnego smoka.

Materiały: papier kolorowy, piórka, kleje, nożyczki

 

Święto lampionów

Święto lampionów przypada w Chinach na przełom stycznia i lutego. Podczas tego bardzo malowniczego święta Chińczycy robią papierowe lampiony i wieczorami spacerują z nimi po ulicach. Przybliżymy tę piękną tradycję oraz wybrane chińskie święta. Na koniec dzieci wykonają własne kolorowe lampiony.

Materiały: papier kolorowy, klej, nożyczki

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

WAŻNE INFORMACJE!

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: lekcje na ekspozycji, warsztaty plastyczne: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: wstęp wolny

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów:

Przedszkola: IV.1, IV.2, IV.7, IV.8, IV.11

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj