Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Stauroteka, ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Oferta edukacyjna do wystawy "Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

PRZEDSZKOLA

Lekcje:

Ostrów, Lednica i Mieszko I

Czy wiecie co oznacza „ostrów”? Z czym kojarzymy nazwę Lednica? W czasie zajęć poznamy podstawowe terminy związane z tematem głównym wystawy. Zastanowimy się wspólnie nad tym czym właściwie jest chrzest święty i po co ludzie go przyjmują … Powiemy sobie, kim był Mieszko I i dlaczego jego chrzest stał się dla nas – Polaków tak ważnym wydarzeniem. Spotkamy też najbliższą znaną nam rodzinę Mieszka I i jego legendarnych przodków. Lekcja dla najmłodszych w formie aktywizującego quizu, motywującego do samodzielnego odkrywania tajników historii.

Warsztaty:

Budujemy wał grodowy!

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się takie nazwy jak: „ogrodzenie”, „ogród”, „zagroda”? Co to znaczy „grodzić”? Do czego służyły i służą ludziom różne formy wałów, ogrodzeń i obwarowań? W ramach warsztatów w pracowni plastycznej spróbujemy odtworzyć sposób konstruowania wału obronnego w stylu piastowskim. W tym celu posłużymy się opisami i ilustracjami z plansz znajdujących się na wystawie „Ostrów lednicki. Początki chrześcijaństwa w Polsce”. Nasz wał powstanie zużyciem kamieni, klocków drewnianych i piasku kinetycznego.

Malujemy Chrzest Polski

Po wysłuchaniu opowieści o chrzcie Mieszka I i jego poddanych spróbujemy przenieść na papier nasze wyobrażenia o tym wielkim wydarzeniu. Wykorzystując różne techniki stworzymy autorskie ilustracje do odczytanych fragmentów kronik i podań. Materiały: farby, pędzle, kolorowy papier, ziarna, piasek, kleje, nożyczki.

Nasz Ostrów Lednicki

Bazując na mapach i planach znajdujących się na wystawie „Ostrów Lednicki. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce” odtworzymy zabudowę grodu i podgrodzia na Ostrowie Lednickim. Wspólną pracę wykonamy z użyciem piasku kinetycznego, papieru, kartonu, klocków, gałązek, kamieni i patyczków.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

» Lekcje i warsztaty plastyczne można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 797 120 224

» Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.15 do 15.30

» Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. Do 90 min.

UWAGA!

» Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

» W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

» Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej), 37-450 Stalowa Wola

Ceny: lekcje – 4zł

Warsztaty – 5zł

Przedszkola, klasy I – wstęp wolny

 

Program zajęć spełnia wymagania podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego: 4.1, 4.2, 4.3, 9.1, 9.2, 9.3, 10.1, 10.2, 15.3, 15.4, 15.5.

 

dla przedszkoli

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj