oferta edukacyjna do wystawy Matejko

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 lekcje:

Malarstwo biało-czerwone

Wiek XIX to naznaczony zaborami okres naszej historii. By Polacy nie zapomnieli kim są, o tym że mieli kiedyś wolną Ojczyznę i by uwierzyli, że mogą ją odzyskać powstała sztuka „ku pokrzepieniu serc”. Uprawiali ją poeci, pisarze i oczywiście malarze. W sposób wyjątkowy wpisał się w ten nurt Jan Matejko przypominając swoim rodakom o największych tryumfach polskiego oręża, o wielkich dowódcach i bohaterach. Zobaczymy te wydarzenia i postaci oczami Mistrza, poznamy ukazany przez niego wymiar patriotyzmu.

Artysta kolekcjoner

Działalności artystycznej Matejki towarzyszyła pasja badawcza oraz chęć poznawania zabytków przeszłości. Przez całe swoje życie kolekcjonował cenne przedmioty, tkaniny, ubiory oraz zabytkowe sprzęty, które służyły mu jako rekwizyty przy tworzeniu dzieł malarskich oraz szkiców. Podczas lekcji dowiemy się skąd artysta czerpał inspiracje, jakich technik malarskich używał oraz jakie cenne pamiątki historyczne były związane z twórczością malarza.

Jan Matejko – malarz dziejów polskiego narodu

Reprodukcje jego obrazów znajdziemy w szkolnych podręcznikach, książkach beletrystycznych, we wnętrzach naszych domów. Mówiąc o bitwie pod Grunwaldem, Konstytucji 3 maja czy innych wydarzeniach z historii Polski postrzegamy je przez pryzmat płócien Matejki.

Podczas lekcji na wystawie przedstawimy najsłynniejszego polskiego malarza jako reprezentanta historyzmu, ilustratora dziejów Polski, charyzmatycznego artystę wpływającego na naszą zbiorową narodową wyobraźnię, który jest nie tylko obserwatorem historii, ale też jej czynnym komentatorem.

Sztuka nasycona symbolami

Malarstwo Jana Matejki cechuje ogromne bogactwo przedstawionych symboli. Ich ujęcie jest dowodem ogromnej wiedzy malarza, ale jednocześnie wymaga od odbiorcy znajomości historii i zjawisk kulturowych. Podczas zajęć poddamy analizie wybrane prace prezentowane na wystawie i skonfrontujemy je z własną wiedzą i doświadczeniem w odbiorze sztuki.

 

warsztaty:

Rysownik–dokumentalista

Jan Matejko, czołowy przedstawiciel malarstwa historycznego, z ogromną drobiazgowością oddawał każdy szczegół na swoich realistycznych płótnach. Efekty, które dziś oglądamy, są wynikiem wciąż pogłębianej przez niego wiedzy historycznej poprzez studiowanie dawnych kronikarzy oraz pasji rysownika–dokumentalisty. Rysował wizerunki królów, zabytki architektury, rzemiosła artystycznego i rzeźby. Czy we współczesnym świecie taka praca miałaby jeszcze sens?

Podczas zajęć na moment zapomnimy, że żyjemy w dobie aparatów fotograficznych. Wybierzemy się w plener i narysujemy miejsce, które ma dla nas znaczenie historyczne (np. budynek Muzeum, pomnik Jana III Sobieskiego, rozwadowską farę...)

Warsztaty dyskusyjne

Ku pokrzepieniu serc – Matejko a Sienkiewicz

Wiek XIX zajmował w naszej historii szczególne miejsce. W wyniku rozbiorów Polska straciła niepodległość i rozpoczęła się długa i ciężka walka o jej odzyskanie, toczona nie tylko podczas zbrojnych wystąpień, powstań, ale także w zaciszu pracowni artystycznych malarzy, rzeźbiarzy i pisarzy. Ten szczególny rodzaj walki – pędzlem i piórem, o utrzymanie kultury, mający na celu potrzymanie wiary w słuszność dążeń niepodległościowych, budzący nadzieję na odzyskanie wolności, omówimy na wybranych przykładach obrazów Jana Matejki oraz twórczości H. Sienkiewicza. Zastanowimy się jaki stosunek do historii mieli przywołani tu twórcy, jak ją przedstawiali?

Malarskie wizje Matejki ukazujące świetność dawnej Rzeczpospolitej, sukcesy polityczne i militarne Polski opowiedziane na monumentalnych płótnach miały krzepić serca i umysły Polaków. Jak dziś ocenimy taki rodzaj patriotyzmu? Czym dla nas jest patriotyzm? Chcielibyśmy, aby proponowane zajęcia były nie tylko powtórką z historii, literatury i sztuki, ale skłoniły do głębszej refleksji nad znaczeniem słowa patriotyzm.

Ilustrowane dzieje Polski / analiza porównawcza

Kluczowym dziełem dla rozwoju malarstwa historycznego Jana Matejki uznaje się obraz Stańczyk. Od tego momentu powstają największe obrazy nie tylko ilustrujące dzieje Polski, ale podejmujące próbę ich zrozumienia, komentujące sytuację w jakiej znalazła się Polska. Na zajęciach dokonamy analizy porównawczej wybranych dzieł malarskich Jana Matejki z tekstem literackim. Porównamy zgodność historyczną, poszukamy inspiracji u innych artystów.

 

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
 • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane lekcje i warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
 • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym) do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Dominika Zborowska

Ceny: lekcje – 4 zł; warsztaty – 5 zł

 

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstaw programowych:

Klasy VI-VIII: j. polski: I.1, II.1, 2.8, 3.1, 3.2, 11, 12, 13; plastyka; 1.1), 1.2), 1.6), II.1), II.3), III.1), III.2), III.3); historia: 2.1), 2.2), 2.3), 3.1), 3.2), 3.3), 3.13), 5,1), 5.2), 5.3), 5.4); wiedza o społeczeństwie: 8.1), 8.2), 9.1), 10.1), 10.2), 11.1), 11.2).


dla gimnazjów

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj