Oferta edukacyjna do wystawy „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”

Oferta edukacyjna do wystawy „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:
 • Drukuj
 • E-mail

 Lekcje:

Bez pracy nie ma kołaczy. O życiu mieszkańców Pława 

W życiu dawnej wsi ogromną rolę odgrywała praca, która na gospodarstwie zaczynała się od wczesnego ranka a kończyła późnym wieczorem. Temat ciężkiej, owocnej dającej przetrwanie a czasem przymusowej pracy stanie się punktem wyjścia naszego spotkania, na którym poznamy aspekty wiejskiego życia na przykładzie Pława. Jego mieszkańcy, zajmujący się głównie rolnictwem, mieli również swój wkład w budowę Zakładów Południowych oraz nowo powstającego miasta. Opowiemy, jakie znaczenie dla wsi i jej mieszkańców miała budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ponad to przybliżymy życie społeczne, kulturalne i religijne mieszkańców dawnej wioski. Poznamy jej zabudowę: drewniane chałupy, budynki gospodarcze, kapliczki, tak charakterystyczne dla wiejskiego krajobrazu tamtych czasów.

W pławskim domu 

Dom to nie tylko budynek, miejsce dające schronienie. W literaturze polskiej znaczy coś więcej niż budynek, czasem nawet coś więcej niż rodzina. Utożsamiany bywa z małą ojczyzną i z tradycjami. To centrum rodzinnego życia, miejsce pracy oraz świętowania. W domu na świat przychodziły dzieci i tu żegnano się z bliskim w chwili ich śmierci. A jak wyglądało życie w Pławskim domu skupiającym pod swoim dachem wiele pokoleń? Podczas zajęć opowiemy o relacjach rodzinnych, podziale obowiązków, warunkach mieszkaniowych. Przybliżymy wybrane tradycje, zwyczaje związane z pracą i świętami w dawnej wsi. Nasze opowieści ubarwią wspomnienia mieszkańców Pława.   

Zanim powstała Stalowa Wola…

Lekcja przybliża uczniom zamierzchłą i mało znaną historię istniejącej kilkaset lat wsi Pławo, obok której w latach 30. XX w. wyrosła Stalowa Wola. Poznajemy genezę powstania, dzieje nadsańskiej wioski i losy jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Zwiedzającym wystawę zostanie również przybliżona specyfika miejsca i sposób życia Pławian, w czasach gdy obok wyrastało nowoczesne miasto.

Architektura mojego miasta 

Lekcja o tym jak zmieniała się architektura miast na przestrzeni XX w. na przykładzie wybranych miast COP-owskich i Stalowej Woli. Uczniowie dowiedzą się o dawnym budownictwie charakterystycznym dla dawnej wsi Pławo.

Dla dzieci ze szkół podstawowych proponujemy zajęcia w oparciu o makietę Zmieniam miasto.

Śladami Pława - wycieczka 

Pławo, jedna z najstarszych osad położonych nad Dolnym Sanem, dziś w świadomości wielu z nas to tylko jedna z dzielnic Stalowej Woli. Po dawnej wsi pozostało bowiem kilka domów, kapliczek, nieliczne ślady sieci dawnych uliczek, a gdzieniegdzie stary drzewostan….

Wraz z powstaniem i rozwojem wspomnianego miasta miejscowość, która została do niego  wchłonięta, jej zabudowa, tradycje i pamięć o mieszkańcach powoli się zaciera. Wycieczka stanowiąca uzupełnienie lekcji na ekspozycji Tutaj stał mój dom pozwoli nam odszukać miejsca (ślady) związane z Pławem i na nowo opowiedzieć historię o nim....

 

Warsztaty:

Spotkanie przy krośnie

Od małego ziarnka do lnianego płótna. Historia uprawy, zbioru, przędzenia i tkania lnu przedstawiona zostanie w oparciu o wybrane eksponaty. Dowiecie się też, czym jest bidło, czółno czy przęślica. Praktyczną częścią zajęć będą warsztaty, podczas których przybliżymy technikę tkania oraz wykonamy na niewielkich krosnach oryginalną pamiątkę z naszego muzeum.

Reportaż o Stalowej Woli 

Warsztaty reporterskie pozwolą uczniom dowiedzieć się czym jest reportaż i dlaczego praca reportażysty jest ważna we współczesnym świecie. Zostanie przedstawiona sylwetka Melchiora Wańkowicza oraz jego dorobek z analizą tekstu dotyczącego powstania Stalowej Woli.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

 • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr. tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
 • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
 • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

 • Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
 • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
 • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący lekcje i warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz

WSTĘP WOLNY

 

Program zajęć spełnia ogólne i szczegółowe wymagania podstawy programowej:

Gimnazjum: j. polski: I.1.1, I.1.2, I.1.5, I.2.3, I.3.1, II.3.1, II.3.2, II.4.1, III.1.2, III.2; WOS: II.1, II.2, III.4, IV.1, I.7; historia: XLIII.1, XLIII.2, XLVI.1, XLVII.4, XLVIII.1, L.2, L.1, L.2, L.I.1

dla gimnazjów

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj