Lekcje artystyczno-historyczne

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Historia obrazu - historia człowieka.

  • Drukuj
  • E-mail

Wokół Stefana Norblina i osób, które portretował

Propozycja lekcji muzealnej skupiającej się na wybranym obrazie ze zbiorów muzeum, który prezentuje portret interesującej postaci historycznej, a jednocześnie jest uznanym malarsko dziełem sztuki. Lekcja przewidziana jest w sali edukacyjnej muzeum, gdzie oryginalny obraz (który na co dzień nie jest prezentowany na ekspozycji), będzie specjalnie pokazywany grupie. Obcowanie i praca z oryginalnym dziełem wzmocni wrażliwość odbiorcy, pokaże walory malarskie i artystyczne, utrwali techniki malarskie. Każda lekcja oparta jest na konkretnej historii obrazu i artysty, osobie portretowanego, kontekstu historycznego w którym żył, jakie miał miejsce w historii. Oryginalne dzieło wspierane będzie prezentacjami multimedialnymi złożonymi ze zdjęć archiwalnych, lub oryginalnym zdjęciami i dokumentami. Lekcja przewiduje formę dyskusji, a po uprzednim kontakcie z nauczycielem, możliwe będzie ustalenie indywidualnego toku przebiegu spotkania. Każdy uczestnik otrzyma kartę pracy, która zawiera skrót podstawowych informacji z każdej lekcji. Lekcje opierają się nie tylko na wiedzy ogólnodostępnej, książkowej. Często są to zachowane wspomnienia osób z rodziny artysty, bądź portretowanego, historie przekazywane ustnie oraz wyniki przeprowadzonych badań i kwerend, które nie są jeszcze publikowane.  

Oferta będzie sukcesywnie poszerzana o nowe dzieła i ich opracowania.

Proponowane tematy:

Zapomniany bohater

Portret Kazimierza Skarżyńskiego, obraz autorstwa Stefana Norblina (olej na płycie, 116x144cm)

 Kazimierz Skarżyński(1887-1962) to autor pierwszego raportu o mordzie oficerów polskich w Katyniu w 1943 r. Przedstawiona zostanie niezwykła historia człowieka, gruntownie wykształconego przed II wojną, przedstawiciela polskiej inteligencji, którego losy splotły się z tragedią katyńską. Sylwetka nie dość znana, pokazana zostanie w świetle najnowszych badań i wspomnień córki.

"Amerykański sen" Stefana Norblina

Portret gen. Douglasa MacArthura, obraz autorstwa Stefana Norblina(olej na płótnie; 149 x 121,5cm)

Douglas George MacArthur (1880-1964) – generał amerykański, głównodowodzący kampanii filipińskiej w 1942 roku; dowódca sił alianckich na obszarze południowo-wschodniego Pacyfiku. Głównodowodzący wojsk Stanów Zjednoczonych podczas wojny koreańskiej. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych – Medalem Honoru oraz otrzymał stopień General of the Army (odpowiednik marszłka)

Portret Amadeo Pietro Gianniniego, obraz autorstwa Stefana Norblina (olej na płótnie; 66,5 x 56 cm)

Amadeo Pietro Giannini, (1870-1949), syn włoskich emigrantów, urodzony w Kalifornii. Fundator Banku Amerykańskiego. Nazywany „bankierem Ameryki”, zbudował zachodnie bankowe imperium, a także stworzył narodowy system bankowy dla zwykłych (niebiznesowych) klientów. Jego bank jako pierwszy przełamał amerykańską tradycję i udzielał kredytów imigrantom. W 1930 Giannini stworzył Bank of America, który stał się największym bankiem Stanów Zjednoczonych.

W kraju maharadżów. Bajkowe historie czy twarda kultura?

Portret maharadży, obraz autorstwa Stefana Norblina (olej na płótnie, 50,5 x 35,5 cm)

Stefan Norblin podczas pięcioletniego pobytu w Indiach pozostawił wiele portretów rodzin maharadżów, niektóre z nich znane są jedynie z fotografii. Dwa obrazy znajdujące się w muzeum to portrety Maharadży z Ramgar Raj, historia tych obrazów nie do końca jest zbadana, ale ich pojawienie się teraz w Indiach mogłoby wzbudzić kontrowersję. Omawiane zagadnienia: prezentacja na slajdach i omówienie portretów maharadżów, które malował Norblin; jak artysta ukazał wschodnich władców i dlaczego widzimy wiele cech polskiego/europejskiego umundurowania oraz charakterystyczne zachodnie pozy; próba samodzielnego wyszukiwania europejskich elementów; niezwykła historia maharadżów z Jodhpuru, w którym Norblin zostawił swoje największe dzieła;

-----------------------------------------------------------------------------------

Czas trwania lekcji: ok. 1/1,5 h. Opracowanie i prowadzenie: Anna Szlązak; kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 15/8448556 w. 15. Cena biletu: 3 zł od ucznia

dla gimnazjów

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj