Ceramika art déco ze zbiorów Muzeum Regionalnego

Prezentacja muzealnych obiektów, zapoczątkowana serią postów o szkle art déco, wchodzi w nowy etap. Pozostajemy w stylistyce, ale zmieniamy tworzywo.

  • Drukuj
  • E-mail
  • Ceramika użytkowa i dekoracyjna art déco w zbiorach Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli to zbiór liczący ponad 260 obiektów. Głównie jest to ceramika polska, w dalszej kolejności śląska i niemiecka.
  • Na początek krótko o obiektach pochodzących z najstarszej polskiej wytwórni porcelany – Fabryki Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie. W kolekcji Muzeum znalazły się pochodzące z tej wytwórni serwisy stołowe, garnitury śniadaniowe (do herbaty, kawy białej i czarnej, ciast). Wśród nich na szczególną uwagę zasługują serwisy „Kula” i „Płaski”, które stały się ikoną ceramiki art déco w Polsce i na stałe wpisały się w historię polskiego wzornictwa. Kolekcja ćmielowska daje szerokie spojrzenie na ówczesne rozmaite formy dekoracji: obok skromnych pasków i kontrastowo zestawionych barw pojawiają się dekoracje kwiatowe, scenki japońskie, mitologiczne wzory marmurkowe i tapetowe.
  • Z myślą o potrzebach bardziej konserwatywnego odbiorcy naczynia o awangardowych bryłach ozdabiano rozmaitymi deseniami kwiatowymi. Na uwagę zasługuje będąca w zbiorach Muzeum porcelana w kolorze różowym – ewenement obok białej, kremowej i żółtej – której masę opracował Bolesław Kryński.
  • Do podstawowego repertuaru fabryki należały także figurki. W kolekcji muzeum znalazły się m.in. „Narciarz”, najbardziej znany projekt Józefa Szewczyka, i malowana wersja „Twardowski na kogucie” projektu Józefa Szafrana. W 1938 roku ćmielowska wytwórnia zakupiła prawa do reprodukowania na swoich wyrobach przedstawień Tańców Polskich opracowanych przez Zofię Stryjeńską. Była to m.in. kołomyjka. Patera z przedstawieniem tego tańca, ręcznie malowana, reprezentuje ten cykl w naszej kolekcji.

 

Wszystkie zdjęcia:

cykle edukacyjne

Takie było lasowiackie życie... Dawna wieś w rzeźbie Jana Puka

Wystawa prezentuje sylwetkę i prace artysty ludowego Jana Puka, przedstawiciela starszego po
...

Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
...

Wielkanocne przypominanki – Palma bije, nie zabije…

Palma bije, nie zabije… W palmach święconych w Polsce w Niedzielę zwaną Palmową (ni ...

Jak wykonać tradycyjną wielkanocną palmę?

Już dziś możecie zacząć przygotowania do Wielkanocy. ...

Wielkanocne przypominanki

Jak drzewiej wiosną świętowano ...

Czy wiesz że... Słowiańskie wierzenia

Czy wiesz, że… Słowianie żyli przez wieki pośród puszcz bezkresnych i borów nieprzemierzony ...

Kto nam prezenty przynosi?

Dzień świętego Mikołaja, a w zasadzie jego wigilia, rozpoczyna okres kiedy otrzymujemy prezenty, ...

Nowy cykl dla miłośników stylu stylu art déco

Zapraszamy Was do nowego cyklu poświęconego najciekawszym obiektom z naszych muz
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj