Nowy cykl dla miłośników stylu stylu art déco

Zapraszamy Was do nowego cyklu poświęconego najciekawszym obiektom z naszych muzealnych ekspozycji i magazynów. Na początek coś dla miłośników stylu art déco.

  • Drukuj
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od kilkunastu lat gromadzi rozmaite obiekty utrzymane w tej stylistyce, ale szczególne miejsce w zbiorach zajmuje kolekcja ponad 300 wyrobów szklanych.
Jej trzonem są szkła wytworzone w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego „Niemen” w Brzozówce – czołowych polskich wytwórni okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto znalazło się w niej kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady ciekawych realizacji z wytwórni czeskich, śląskich i niemieckich.
Stalowowolskie zbiory szkła można podzielić na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie szkła dekoracyjne: modne w tamtych czasach żardiniery, zestawy toaletowe, puzderka i flakony, oraz szeroka reprezentacja szkła stołowego: salaterki, talerze, kieliszki, cukiernice, szklanki, serwisy do likieru oraz inne naczynia przeznaczone do serwowania określonych potraw lub wypieków.
Swego rodzaju wizytówką polskich wytwórni były szkła prasowane, wytwarzane w formach nadających kształt i zdobienie produkowanym naczyniom. Początkowo mniej doceniane jako wyroby wielkoseryjne, wkrótce stały się obiektami cenionymi i poszukiwanymi przez kolekcjonerów zarówno w Polsce jak i w Europie.
Pierwszym obiektem w naszym cyklu który wam zaprezentujemy jest łososiowy kuferek z pokrywą z uchwytem w kształcie wachlarza i takim samym zdobieniem na ściankach – jeden ze sztandarowych wyrobów Huty Szkła „Hortensja”.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj