Nowy cykl dla miłośników stylu stylu art déco

Zapraszamy Was do nowego cyklu poświęconego najciekawszym obiektom z naszych muzealnych ekspozycji i magazynów. Na początek coś dla miłośników stylu art déco.

  • Drukuj
  • E-mail
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od kilkunastu lat gromadzi rozmaite obiekty utrzymane w tej stylistyce, ale szczególne miejsce w zbiorach zajmuje kolekcja ponad 300 wyrobów szklanych.
Jej trzonem są szkła wytworzone w Hucie Szkła Gospodarczego „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Huty Szkła Juliusza Stollego „Niemen” w Brzozówce – czołowych polskich wytwórni okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ponadto znalazło się w niej kilkadziesiąt obiektów z hut w Ząbkowicach, Zawierciu, Krośnie i Radomsku, a także pojedyncze przykłady ciekawych realizacji z wytwórni czeskich, śląskich i niemieckich.
Stalowowolskie zbiory szkła można podzielić na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie szkła dekoracyjne: modne w tamtych czasach żardiniery, zestawy toaletowe, puzderka i flakony, oraz szeroka reprezentacja szkła stołowego: salaterki, talerze, kieliszki, cukiernice, szklanki, serwisy do likieru oraz inne naczynia przeznaczone do serwowania określonych potraw lub wypieków.
Swego rodzaju wizytówką polskich wytwórni były szkła prasowane, wytwarzane w formach nadających kształt i zdobienie produkowanym naczyniom. Początkowo mniej doceniane jako wyroby wielkoseryjne, wkrótce stały się obiektami cenionymi i poszukiwanymi przez kolekcjonerów zarówno w Polsce jak i w Europie.
Pierwszym obiektem w naszym cyklu który wam zaprezentujemy jest łososiowy kuferek z pokrywą z uchwytem w kształcie wachlarza i takim samym zdobieniem na ściankach – jeden ze sztandarowych wyrobów Huty Szkła „Hortensja”.

cykle edukacyjne

Takie było lasowiackie życie... Dawna wieś w rzeźbie Jana Puka

Wystawa prezentuje sylwetkę i prace artysty ludowego Jana Puka, przedstawiciela starszego po
...

Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą
...

Wielkanocne przypominanki – Palma bije, nie zabije…

Palma bije, nie zabije… W palmach święconych w Polsce w Niedzielę zwaną Palmową (ni ...

Jak wykonać tradycyjną wielkanocną palmę?

Już dziś możecie zacząć przygotowania do Wielkanocy. ...

Wielkanocne przypominanki

Jak drzewiej wiosną świętowano ...

Czy wiesz że... Słowiańskie wierzenia

Czy wiesz, że… Słowianie żyli przez wieki pośród puszcz bezkresnych i borów nieprzemierzony ...

Kto nam prezenty przynosi?

Dzień świętego Mikołaja, a w zasadzie jego wigilia, rozpoczyna okres kiedy otrzymujemy prezenty, ...

Nowy cykl dla miłośników stylu stylu art déco

Zapraszamy Was do nowego cyklu poświęconego najciekawszym obiektom z naszych muz
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj