ile […] mieści się w jednym kwiecie róży

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

[WYSTAWA ARCHIWALNA 2023] 30.12.2022-21.05.2023, miejsce ekspozycji Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli, ul. Rozwadowska 12  

  • Drukuj
  • E-mail

 

Jej urodę znamy dobrze z obrazów urodzonego w Rozwadowie Alfonsa Karpińskiego, od wieków jest natchnieniem dla artystów, pomaga zakochanym wyrażać uczucia, ale pojawia się również często jako motyw dekoracyjny przedmiotów użytkowych.

30 grudnia 2022  w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego otwarta została niezwykła wystawa, której motywem przewodnim jest ona – RÓŻA. Ponad 150 obiektów – obrazów, tkanin, ceramiki artystycznej i użytkowej, bibelotów, elementów ubiorów, naczyń i rzemiosła przybliży nam bogactwo zastosowań i atrakcyjność róży wśród twórców i użytkowników.

Wystawa jest oparta na scenariuszu ekspozycji Róża do wszystkich rzeczy…, która została opracowana i zrealizowana w 2019 r. przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W jej stalowowolskiej odsłonie znalazły się liczne lokalne odniesienia, widoczne już w tytule. Przewodnia fraza: ile […] mieści się w jednym kwiecie róży, pochodzi z wypowiedzi Alfonsa Karpińskiego. Ten urodzony w Rozwadowie malarz był wielkim miłośnikiem róż, niezwykle wdzięcznego motywu w twórczości malarskiej. Róże na obrazach przybierają postać martwych natur, są elementami portretów i dekoracji. Poza motywem wiodącym wystawa ma pokazać wielość znaczeń kulturowych tej szlachetnej rośliny oraz bogactwo tematu w przekrojowym ujęciu artystycznym, symbolicznym, religijnym, metaforycznym oraz botanicznym, i wreszcie w wymiarze regionalnym z podkreśleniem ogrodniczych pasji przedstawicieli rodu Lubomirskich z Charzewic.

Na ekspozycji, oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego, są też prezentowane obrazy m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza, Bolesława Biegasa, a także malarstwo dawne – XVII- i XVIII-wieczne portrety. Dodatkowo na ekspozycji znalazły się też porcelana i fajans z najsłynniejszych europejskich manufaktur, a także rzemiosło artystyczne dekorowane motywem róży.

Wystawa jest też okazją do zaprezentowania nowego nabytku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – obrazu Kwiaciarki Alfonsa Karpińskiego.

Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny dostosowany do wszystkich grup odbiorców.

 

Kuratorka wystawy: Karolina Wilkowicz

Koordynacja ze strony muzeum: Monika Kuraś

 

Osoby oraz instytucje udostępniające obiekty prezentowane na wystawie:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Lublinie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Muzeum Podlaskie w Białymstoku Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Krzysztof Musiał – Galeria aTAK w Warszawie

Marek Roefler – Villa La Fleur w Konstancinie

WINOWEKA Art & Wine

Andrzej Głogowski

oraz inni kolekcjonerzy

 

Podpis do ilustracji na plakacie: Józef Buchbinder, Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien, 1v. Zamoyska, 2v. Sobieska, Warszawa, 1899 r.; płótno, olej; ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj