Oferta edukacyjna " Z wdzięczności dla Niepodległości"

Patriotyzm to ostatnio modne pojęcie, które dla wielu stało się słowem-wytrychem. Ale czy wszyscy wiemy co oznacza? Czy dobrze znamy polskie symbole narodowe, historię naszego hymnu, dokładny kształt państwowej flagi? Czy rozumiemy znaczenie tych symboli? Czy umiemy rozpoznać najważniejsze postaci i wydarzenia z naszej historii?

Na zajęciach dowiecie się tych wielu ciekawych rzeczy, poznacie historię polskich symboli narodowych i samodzielnie wykonacie patriotyczne gadżety.

Tematyka pogadanek do warsztatów

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

(przedszkola, szkoła podstawowa 1-3)

W oparciu o legendę dzieci poznają historię powstania polskich symboli narodowych. Ponadto dowiedzą się jak duże znaczenie posiadają pojęcia: patriotyzm, herb, niepodległość. Na zakończenie zajęć przedstawimy najważniejsze wydarzenia polityczne w historii Polski, podczas których symbole narodowe odgrywały szczególną rolę.

W teatrze historii

(szkoła podstawowa 1-7, gimnazja, szkoły ponadgimn., osoby niepełnosprawne, seniorzy)

Podczas zajęć przeniesiemy się do roku 966, by dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstało państwo Polskie. Zaprezentowane zostaną postaci pierwszych władców: Mieszka I, Bolesława Chrobrego. Przeanalizujemy decyzje oraz ich przyczyny i konsekwencje. Przywołamy też inne ważne wydarzenia w polskiej historii, m.in. chrzest Polski, bitwę pod Grunwaldem, Konstytucję 3 Maja, rozbiory czy powstania narodowe.

Warsztaty z pogadanką

Jaki znak Twój? Orzeł Biały...

(przedszkola, szkoły podstawowe 1-3)

Podczas zajęć wspólnie zastanowimy się, czym są i jaką rolę pełnią symbole narodowe oraz jak kształtował się wizerunek naszego godła na przestrzeni wieków. W części warsztatowej wykonamy talerz z orłem.

Materiały: talerzyki, farby, kredki, klej, nożyczki

Kto ty jesteś?

(przedszkola, szkoły podstawowe 1-3)

Powszechnie patriotyzm kojarzy się z walką i poświęceniem. Uświadomimy najmłodszym, iż patriotyzm to również znajomość naszego pochodzenia i kultury, symboli narodowych, duma z historii, naszych przodków i tradycji. Patriotyzm to również solidarność, szacunek, tolerancja, zaangażowanie na rzecz kraju. Te trudne pojęcia przybliżymy dzięki ilustracjom Edgara Bąka (Kto Ty jesteś). W części warsztatowej wykonamy flagi lub wiatraczki w barwach narodowych.

Materiały: papier kolorowy, kredki, kleje, patyczki

Patriotyzm na co dzień

(szkoły podstawowe 4-7, gimnazjum, szkoły ponadgimn., osoby niepełnosprawne, seniorzy)

Polacy w obliczu braku ojczyzny otaczali się nierzadko przedmiotami o wymowie patriotycznej. Była to swego rodzaju tęsknota do utraconego kraju, dbałość o pamięć związana z wydarzeniami, postaciami, symbolami Polski, pewien przejaw patriotyzmu. Na zajęciach zaprezentujemy kilka takich przykładów a następnie ozdobimy swój przedmiot (bawełnianą torbę) wizerunkiem orła lub innym motywem odzwierciedlającym nasze rozumienie patriotyzmu.

Materiały: torba bawełniana, farby do tkanin , szablony, pędzle

Oblicza patriotyzmu

(szkoła podst. 1-7, gimnazjum, szkoły ponadgimn., osoby niepełnosprawne, seniorzy)

Czym jest patriotyzm, ojczyzna? Dlaczego pielęgnowanie tradycji jest naszym obowiązkiem? Kogo nazywamy bohaterem narodowym? Dlaczego powinniśmy znać takie nazwiska jak Matejko, Sienkiewicz, Poniatowski czy Chopin? Jakie znaczenie kryje termin niepodległość? Jakie wydarzenie świętujemy 3 maja? Na te i wiele innych ważnych pytań postaramy się odpowiedzieć (opierając się na prezentacji, wystawach Matejko, Kto ty jesteś?) .

W części warsztatowej wykonamy jeden z narodowych symboli Polaków – kokardę narodową zwaną kotylionem. Technika wykonania, stopień trudności zostanie dostosowany do wieku uczestników.

Materiały: bibuła, papier kolorowy, wstążki, nożyczki, przypinki

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr tel. 15 842 00 42.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 120 min.

WAŻNE INFORMACJE!

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.
  • Oferta edukacyjna adresowana jest również (wybrane warsztaty) do dzieci i młodzieży ze szkół specjalnych oraz klas integracyjnych oraz osób niepełnosprawnych.
  • Istnieje możliwość dostosowania treści zajęć (po uprzednim ustaleniu z prowadzącym) do indywidualnych potrzeb odbiorców.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz, Anita Ryba, Katarzyna Żylińska-Łuc, Katarzyna Pająk

Ceny: warsztaty z pogadanką – 4-7 zł

osoby niepełnosprawne – wstęp bezpłatny.

Program zajęć spełnia wymagania ogólne i szczegółowe podstaw programowych:

Przedszkola: IV, IV.1, VI.8, IV.11, 1.I, 1.2.

Szkoła podstawowa

Klasy I-III: edukacja polonistyczna: 1.a, 1), 3); edukacja plastyczna: 4.1, 4.2, 4.4; edukacja społeczna: 5.8.

Klasy VI-VIII: j. polski: I.1, II.1, 2.8, 3.1, 3.2, 11, 12, 13; plastyka; 1.1), 1.2), 1.6), II.1), II.3), III.1), III.2), III.3); historia: 2.1), 2.2), 2.3), 3.1), 3.2), 3.3), 3.13), 5,1), 5.2), 5.3), 5.4); wiedza o społeczeństwie: 8.1), 8.2), 9.1), 10.1), 10.2), 11.1), 11.2).

Liceum, technikum: j. polski: II.1, 2.2), 3.1), 4, 4.2; historia: 13.1), 13.2), 13.3), 13.4), 14.1), 14.2), 14.3), 14.4),14.5).