Oferta wakacyjna

Bliżej natury - wakacje w Muzeum

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z Was planuje swój wolny czas. Nie każdy wyjedzie jednak poza miejsce zamieszkania. Jeżeli zamierzacie spędzać lato w mieście, przyjdźcie do Muzeum. Podczas organizowanych co roku półkolonii można spędzić czas w sposób twórczy, ucząc się przez zabawę i realizując swoje pomysły podczas kreatywnych warsztatów artystycznych.

Tym razem muzeum zaprasza na zajęcia zbudowane wokół wystaw czasowych i stałych. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku, od 3 lipca do 4 sierpnia w godz. 9:00 – 13:00. Szczegółowy program na pierwsze dwa turnusy prezentujemy poniżej.


Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Turnus 1 – 3-7 lipca, ul. Sandomierska 1

Turnus 2 – 10-14 lipca, ul. Sandomierska 1

Turnus 3 – 17-21 lipca, ul. Staszica 14

Turnus 4 – 24-28 lipca, ul. Staszica 14

Turnus 5 – 31 lipca – 4 sierpnia, ul. Staszica 14

 

Zapisy na półkolonie pod nr. tel. 797 120 224, 797 120 229, 15 842 00 42

Przed rozpoczęciem półkolonii należy dostarczyć do muzeum wypełnioną kartę kwalifikacyjną dziecka (do pobrania na pod grafiką do tego artykułu)

 

Koszt wycieczki 36 zł od osoby. Wyjazd planowany jest podczas trzeciego turnusu.

Na pozostałe dni półkolonii wstęp wolny!


PROGRAM

Turnus I Podróż do starożytności

(działania wokół wystawy: Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu)

Dlaczego Egipt nazwany jest darem Nilu? Jaki związek miała natura z wierzeniami starożytnych Egipcjan? Jak postrzegali oni świat i jakie mieli wyobrażenia o życiu po śmierci? Dlaczego zwierzęta były dla nich tak bardzo ważne i w jakich formach były przedstawiane? Czym jest mumifikacja? Na te i wiele innych pytań dotyczących jednej z najważniejszych cywilizacji odpowiemy podczas naszej podróży do starożytności czyli wakacyjnych spotkań wokół wystawy Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, co to znaczy starożytność, cywilizacja, kultura. Przybliżymy niezwykle egzotyczny świat starożytnych Egipcjan,  ich wierzenia, zwyczaje, i sposób pisania.

Każdego dnia dzieci wezmą udział w grach i zabawach integracyjnych, w plenerze i na ekspozycji. Będą mogły twórczo spędzić czas podczas licznych warsztatów plastycznych.  


Poniedziałek Egipt darem Nilu 

Egipcjanie czuli bardzo silne związki z naturą, a otaczająca ich przyroda wpływała na ich postrzeganie świata i wyobrażenia o zaświatach, towarzyszyła im na różne sposoby w życiu codziennym i była źródłem inspiracji w sztuce. Jednym z najstarszych zachowanych przykładów malarstwa Egipskiego jest dekoracja ściany grobu z IV tysiąclecia p.n.e. Składają się na nią sceny przedstawiające krajobraz Nilu obfitujący w ryby, ptaki i inne zwierzęta. Na zajęciach stworzymy wspólnie wielkoformatową pracę malarską przedstawiającą nasze wyobrażenie tego miejsca, ponadto wykonamy przestrzenne ptaki i ryby w różnorodnych technikach. Tego dnia zwiedzimy również wystawę  Bóstwa i ofiary. Zwierzęta starożytnego Egiptu.

Wtorek Faraonowie i ich poddani

Tematem przewodnim uczynimy władców oraz mieszkańców starożytnego Egiptu. Dowiemy się czym  zajmowali się na co dzień oraz jak wyglądał ich strój. W części plastycznej wykonamy m.in. egipski naszyjnik, insygnia władzy królewskiej w tym prostą koronę noszoną przez władców Dolnego Egiptu, naczynia lub tzw. domek dusz z gliny a jeśli starczy nam sił to wybudujemy również kartonową piramidę. Najistotniejsze fakty na temat faraonów przybliży nam ciekawa projekcja filmowa.  

Środa Egipski panteon i ich święte zwierzęta

Egipcjanie ze szczególnym kultem traktowali zwierzęta. Ich postaci pojawiały się w sztuce, malarstwie i rzeźbie. Wierzyli również, iż przez zwierzęta przejawiają się ich bogowie. Podczas zajęć wykonamy wiele ich podobizn z różnorodnych mas plastycznych ( amulety zwierzęce, rzeźby z masy papierowej) a na koniec wydrapiemy ich wizerunki w specjalnej technice artystycznej.

Czwartek  Święte pismo starożytnych Egipcjan – hieroglify 

Mieszkańcy starożytnego Egiptu spisywali święte księgi, opisywali osiągnięcia faraonów, obserwacje astronomiczne za pomocą hieroglifów. Podczas spotkania dowiemy się jakie znaczenie posiadają poszczególne znaki hieroglificzne. Zdobytą wiedzę  oraz umiejętność czytania znaków wykorzystamy by zaszyfrować  różnorodne wiadomości. Wykonamy m.in hieroglify na glinianych tabliczkach, zaprojektujemy własne. Natomiast podczas zabawy na ekspozycji zapiszemy nasze imiona oraz inne komunikaty na specjalnej ścianie.

Tego dnia przewidzieliśmy również niespodziankę - wycieczkę przyrodniczą

Piątek Pamiątka z Egiptu

W ostatnim dniu odkrywania przez nas kultury starożytnego Egiptu ozdobimy maskę Tutenchamona oraz wykonamy pamiątkowe torby z motywami Egipskimi. Utrwalimy również zdobytą wiedzę o starożytnym Egipcie podczas gry, składającej się z licznych zagadek, rebusów i zadań na ekspozycji.

 

Turnus II O ludziach i ich historiach

(działania wokół wystaw: Życie towarzyskie w Centralnym Okręgu Przemysłowym oraz Przystanek Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem)

 

Poniedziałek Do kina, na koncert na bal….

Spotkanie rozpoczniemy od historii pierwszego i jedynego balu, jaki odbył się w kasynie urzędniczym w hotelu nr 1 w Stalowej Woli. Opowiemy o pięknych toaletach pań i eleganckich frakach panów, przyjrzymy się bliżej zastawie stołowej, zaprezentujemy życie towarzyskie pierwszych mieszkańców Salowej Woli na ekspozycji Życie towarzyskie w Centralnym Okręgu Przemysłowym. W części warsztatowej m.in zaprojektujemy ubiór z dawnych lat, oraz wykonamy plakat na ulubiony bajkę.

Wtorek  Narodziny Stalowej Woli

Nasze miasto ma niespełna 80 lat, jest więc dosyć młode. Ale czy znacie jego początki? Czy wiecie kto je zbudował i dlaczego? Jak wyglądało nowo powstające osiedle - późniejsza Stalowa Wola? W jakim stylu budowano domy? Tego wszystkiego dowiemy się drugiego dnia Wakacji w Muzeum. W części warsztatowej wykonamy projekty cudacznych budynków i wnętrz. Stworzymy makietę wymarzonego miasta. Oglądniemy wcześniej ciekawą prezentację.

środa W gościnie u Lubomirskich

Tego dnia zagościmy u rodziny książęcej – Lubomirskich. Poprzez liczne działania plastyczne oraz zabawy na ekspozycji i w plenerze opowiemy o rodzinie książęcej zamieszkującej dawny Rozwadów. Warsztaty rozpoczniemy „wizytą u księcia Lubomirskiego”, opowiemy o zwyczajach panujących podczas uczt, o tym co dawniej jedzono, czym charakteryzowała się staropolska kuchnia po czym sami zamienimy się w kucharzy.

Rodzinę Lubomirskich poznamy również jako działaczy, mecenasów, fundatorów oraz gospodarzy wspaniałych rezydencji m.in. podczas wycieczki do parku w Charzewicach oraz kolejnego dnia spacerując po Rozwadowie.  

Czwartek Rozwadów – tu wszystko się zaczęło

Wycieczka po Rozwadowie pozwoli nam w aktywny sposób odkryć odrobinę historii. Opowiemy o założeniu miasta, o jego fundatorach, o najważniejszych miejscach i zabytkach. Naszą wycieczkę zakończymy w ogrodzie muzealnym malując jego otoczenie.

Piątek U Lasowiaków

Lasowiacy zwani Lesiakami, to grupa etnograficzna zamieszkująca m.in. nasze tereny. Ostatni dzień poświęcimy aby bliżej się im przyjrzeć.  Dowiemy się jak mieszkali, pracowali i świętowali.  Przybliżymy ciekawe tradycje o obrzędy. W części warsztatowej wykonamy m.in. naczynia z papierowej wikliny oraz  kwiaty z bibuły.  

 

Turnus III

(Podczas turnusów III - V działania wokół wystawy: "Let's bee friends, czyli zaprzyjażnuij się z pszczołami")

Poniedziałek Pszczela rodzina”

Rodzina pszczela to grupa kilku tysięcy pszczół mieszkających razem, tworzących zorganizowaną społeczność, gdzie każda pszczoła ma określone zadanie. Podczas spotkania poznamy taką przykładową rodzinę , ich zadania różnice w wyglądzie i przydzielonej pracy. W części plastycznej wykonamy przebrania: maski i skrzydełka pszczoły, aby potem podczas wspólnej zabawy wcielić się w mieszkańców ula. 

Wtorek  „Łowcy miodu”

Miód uważany był zawsze za produkt cenny a nawet luksusowy. Dlatego w wielu krajach wykorzystywano go do potraw świątecznych. Poznamy te zwyczaje, a w części praktycznej upieczemy własne miodne pierniki, bez których jedne z naszych świąt nie mogą się obejść. Tego dnia czeka na was również pokaz ciekawego filmu o zbieraczach miodu.

Środa „W Laboratorium”

Park Rekreacji „Zoom Natury” w Janowie Lubelskim, do którego wybierzemy się tego dnia to pierwsze w Polsce centrum edukacji aktywnej powiązane ściśle z tematyką przyrody i edukacji. Głównym produktem Parku są Laboratoria Wiedzy: Zoom Natury, Runo Leśne, Awifauny i Troposfery oraz Energii i Recyklingu.

Czwartek „Pszczele mieszkania”

Ul służy między innymi do życia i rozwoju rodziny pszczelej. Przez wieki w różnych częściach świata powstawały odmienne typy uli. Wśród nich pojawiały się i takie przypominające ludzkie postaci. Podczas warsztatów dowiecie się wiele ciekawych rzeczy nt. tych pszczelich domków. Natomiast w części warsztatowej będziemy tworzyć projekty różnorodnych uli o formie bardziej tradycyjnej oraz takie całkiem fantazyjne.  

Piątek „Pszczoły są piękne” 

Pszczoły nie tylko są bardzo pracowite ale i piękne. Motywy związane z ich wyglądem i życiem nierzadko wykorzystywane są przez projektantów. Tego dnia i  my zainspirujemy się tymi dobroczynnymi owadami i wykonamy własne przedmioty (np. wisiorki z modeliny i koralików, breloki z drucików kreatywnych).

 

Turnus IV

Poniedziałek „Zaprzyjaźnij się z pszczołami!”

Wielu ludzi na widok pszczoły reaguje nieuzasadnionym lękiem. Wydaje im się, że pszczoła chce ich użądlić. Rzeczywistość jest jednak inna. Podczas zajęć półkolonijnych dzieci nauczą się rozpoznawać różne owady, które na pozór i pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Dowiedzą się, których należy się obawiać, a które są dla nas zupełnie niegroźne. Uczestnicy dowiedzą się też, jak żyły pszczoły zanim człowiek je udomowił. Tego dnia będziemy w terenie szukać poznanych na zajęciach zwierząt, a spotkanie zakończymy działaniami plastycznymi.

Wtorek „Zapraszamy do ogrodu”

Co zrobić, aby nasz ogród stał się przyjazny dla pszczół? Jak skutecznie zaprosić do niego pszczoły murarki? Tego dowiecie się podczas jednego z naszych wakacyjnych spotkań. Natomiast w  części warsztatowej zamienicie się w ogrodników i zasadzicie jedną z roślin uwielbianych przez pszczoły - tzw. roślinę miododajną.  Wykonacie również piękne kompozycje kwiatowe w technice quilingu.

Środa „Pszczele prezenty”

Podczas warsztatów poznamy podstawowe pszczele produkty oraz ich szerokie zastosowanie. W części plastycznej wykonamy własną dekoracyjną świecę, omawiając różnice pomiędzy świecą parafinową a tą z wosku pszczelego.

Czwartek „Przez nadsańskie łęgi”
Dzień rozpoczniemy od wycieczki przyrodniczej, podczas której poznamy z bliska las łęgowy, budowę doliny rzecznej, jej rolę w migracji ptaków. To spotkanie poświęcimy dzikim zwierzętom żyjącym w mieście, nie tylko owadom ale ptakom i ssakom.

Piątek „Plaster miodu”

Pszczoły do budowy plastra wykorzystują produkowany przez siebie wosk. Służy on do gromadzenia zapasów pokarmu: miodu i pyłku oraz do wychowu czerwi czyli młodych pszczół. Tego dna wykonamy plaster miodu z foli bąbelkowej  wraz z jego mieszkańcami oraz  przeskalowaną papierową kompozycję w kształcie plastra.

 

Turnus V

Poniedziałek „Pszczółka Maja”

Bohaterka bajki, tytułowa Pszczółka Maja zaprosi nas do swojego świata. Podczas działań plastycznych m.in. dokończymy poznaną historię, tworząc pracę malarską, oraz spróbujemy dzięki animacji poklatkowej ożywić jedną z mieszkanek ula.

Wtorek  „Przyroda a architektura”

Podczas spotkania zwrócimy uwagę na zależności między architekturą a przyrodą, opowiemy o znaczeniu obszarów zielonych w mieście oraz o inspiracjach przyrodą w różnorodnych projektach, także architektonicznych. W programie wycieczka po mieście oraz malowanie i rysowanie w plenerze.

Środa „Smakołyki które zawdzięczamy pszczołom”

Jakie owoce i warzywa zawdzięczamy pszczołom?  Które zwierzęta odpowiedzialne są za zapylanie kwiatów? Na czym polega ten proces? Dlaczego pszczoły miodne najlepiej sobie z tym radzą? Na te i wiele innych ciekawych pytań uzyskacie odpowiedzi podczas zabaw na ekspozycji oraz  twórczych warsztatów, w czasie  których wykonacie w różnorodnych technikach przykładowe warzywa, owoce oraz kwiaty. Wspólnie wykonamy owocowe smakołyki: sałatki i śmieszne zwierzaki z owoców i warzyw.

Czwartek „Kwitnące  łąki i sady”

Kolorowe kwiaty na łąkach, w naszych ogrodach, kwitnące drzewa skutecznie przyciągają pszczoły oraz inne owady zapylające. Tytułowe łąki i sady staną się naszym tematem przewodnim podczas działań plastycznych. Wykonamy je w różnorodnych technikach, a na koniec ozdobimy nimi  również  bawełniane torby.

Piątek „Z wizytą w pasiece”

Podczas spotkania dowiemy się, na czym polega praca pszczelarza. Jakich narzędzi używa do swojej pracy? Czym jest bartnictwo? W części plastycznej wydrapiemy m.in. kolorową pasiekę, zaprojektujemy strój dla pszczelarza.

W programie każdego  turnusu przewidziane są również zabawy integracyjne, gry i zagadki na ekspozycji, zabawy na świeżym powietrzu.