Oferta edukacyjna do wystawy „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”

Lekcje:

Życie w dawnej wsi

Jak wyglądało życie codzienne w dawnej wsi? Czym zajmowali się jej mieszkańcy?  Jak wyglądały ich domostwa? Czym charakteryzowała się wiejska zabudowa? Co kryje stwierdzenie społeczność lokalna? Jakie relacje panowały między jej mieszkańcami?  Odpowiemy na te i wiele innych pytań przybliżając najmłodszym dzieje Pława, jednej z najstarszych osad położonych nad Dolnym Sanem. Odniesiemy się również do współczesności szukając różnic i podobieństw we współczesnej wsi.

Dawno, dawno temu nad Sanem…

Czy wiecie czym jest legenda założycielska? Nieistniejąca już wieś Pławo miała taką historię. Przybliża ona i wyjaśnia prawdopodobne przyczyny i okoliczności powstania różnych miejsc, miast, wsi, pomników… My opowiemy wam o wsi, której już nie ma, o ludziach, ich zwyczajach i łączących ich relacjach.

Legendowo

Wiele miejscowości w Polsce ma swoje legendy założycielskie, dlatego warto je znać. Lekcja warsztatowa  pozwoli uczniom poznać i utrwalić wiedzę  o najbardziej znanych legendach polskich oraz dowiedzieć się o legendach dotyczących naszego miasta i okolicy. Uczniowie  dowiedzą się także czym cechuje się legenda i czym różni się od bajki czy baśni.

INFORMACJE DLA NAUCZYCIELI:

• Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod nr. tel. 15 842 00 42 – lekcje; 797 120 229 – warsztaty.
  • Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 15.30.
  • Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

• Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!
  • W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.
  • Nie prowadzimy zajęć z grupami nie umówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący lekcje i warsztaty muzealne: Dominika Zborowska, Beata Trybuła, Marek Wiatrowicz.

Program zajęć spełnia ogólne i szczegółowe wymagania podstawy programowej:

Przedszkole: 1.a, 3.b, 4.1, 4.1a, 4.2b, 4.3a, 4.3b, 5.4, 5.5, 5.7, 5.8, 6.2 6.4, 9.1a, 9.1b, 9.2a, 9.2b, 9.3a, 9.3b, 12.1a, 12.1c .

dla przedszkoli