Nowy program edukacyjny - Wikingowie w Polsce?

 • data:
 • kurator:
 • inne:
 • nieco dłuższy tekst:

Wikingowie to temat, który od dawna emocjonuje i budzi duże zainteresowanie pasjonatów, szczególnie w aspekcie sztuki wojennej i podbojów ludów europejskich. Niezwykle bogata mitologia wikińska pobudza wyobraźnię pisarzy i twórców filmowych. Bliższe jej poznanie, a szczególnie śladów związanych ze znaleziskami odkrytymi na terenie współczesnej Polski umożliwi wystawa czasowa pod przewrotnym tytułem „Wikingowie w Polsce?”. 

 • Print
 • E-mail

Ekspozycja opowiada nie tylko o wikingach, ale także o mieszkańcach Danii, Norwegii oraz Szwecji, z których owi budzący trwogę wojownicy się wywodzili. Opowiada o przybyszach docierających przed wiekami na ziemie dzisiejszej Polski bezpośrednio z Półwyspu Skandynawskiego. Prócz samych „niemych” artefaktów wystawa stara się przedstawić odpowiedzi na niektóre istotne pytania dotyczące skali i charakteru obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza.

Na ekspozycji znajduje się około 100 oryginalnych zabytków związanych z kulturą wczesnośredniowiecznej Skandynawii, w tym miecze, topory, groty włóczni, ale też ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Wszystkie zostały odnalezione na terenach dzisiejszej Polski. Jest to duża część całości zbioru przedmiotów, uznawanych za skandynawskie lub bardzo wyraźnie na nich wzorowanych, które znajdują się w polskich muzeach i placówkach naukowych. Ekspozycja opowiada także o tym, co działo się na terenach dzisiejszej Polski w okresie od IX do XII w., a więc w okresie kształtowania się polskiego państwa. Będzie to też próba znalezienia związków wikingów z polskimi władcami tamtej epoki.

Organizatorzy wystawy:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie

 

OFERTA EDUKACYJNA:

Lekcje

Prowadzimy lekcje muzealne tematycznie związane z wystawą, skierowane do wszystkich grup odbiorców. Sposób przekazu oraz ilość i rodzaj informacji dostosowany jest do wiedzy, zainteresowań i możliwości percepcyjnych słuchaczy. Przekaz dostosowany jest także do grup osób niepełnosprawnych i klas integracyjnych. Tematyka lekcji może zostać dostosowana do życzeń odbiorców. Zagadnienia, jakie mogą być poruszane w czasie lekcji w oparciu o wystawę „Wikingowie w Polsce?”:

 • Wikingowie – podróżnicy, wojownicy, twórcy kultury.
 • Podboje wikingów.
 • Wikińska mitologia i jej miejsce w kulturze współczesnej.
 • Bóstwa i demony – wierzenia Słowian i Wikingów.
 • Pierwsi polscy władcy i ich związki ze Skandynawią.
 • Polska w okresie od IX do XII w., czyli w czasach kształtowania się polskiego państwa.

 

Warsztaty

Tarcza, katapulta

(przedszkola, klasy 1-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Czy kiedykolwiek chciałeś dokonać oblężenia średniowiecznego zamku? „Zbombardować” kolegę z ławki lub biurko sąsiada w pracy? Teraz możesz z własnoręcznie wykonaną katapultą wikingów! Jak zbudować „biurkowy” model wyrzutni, tarczę wikińską według historycznych wzorów, oraz jak wyglądał wikiński wojownik, dowiemy się na zajęciach, które przeniosą nas w świat walecznych wikingów. Poznamy elementy uzbrojenia i techniki walki oraz militaria jednych z najgroźniejszych i budzących trwogę wojowników wczesnośredniowiecznej Europy.

 

Zbuduj drakkar, czyli łódź wikingów

(klasy 1-8 szkoły podstawowej)

Wiosła, żagle, smok na kadłubie… Czy wiecie jak mogła wyglądać i z czego zbudowana była łódź wikińska? Podczas warsztatów zbudujemy mały model statku, na którym niegdyś wikingowie dokonywali dalekich wypraw wojennych i odkrywczych.

 

Hnefatafl – „szachy wikingów”

(klasy 4-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Jedna z najstarszych gier planszowych, znana i grana od wieków przez wikingów. Była nie tylko znakomitą rozrywką na długie skandynawskie wieczory, ale także świetnie rozwijała kunszt strategiczny przyszłego wojownika. W naszym muzeum mamy szansę wykonać i udekorować własnoręcznie taką „planszówkę” oraz zaprojektować z gliny samoutwardzalnej swoją armię, czyli zestaw pionków. Wspólnie nauczymy się zasad gry i będziemy mieć okazję zagrać pierwszą emocjonującą partię.

 

Magiczny amulet – pisanie i odczytywanie alfabetu runicznego

(klasy 4-8 szkoły podstawowej, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne)

Inspiracją do warsztatów są dawne wzory skandynawskie związane z kulturą wikingów oraz runy – magiczny system znaków używany do zapisu przez ten starożytny lud. Na zajęciach będziemy mieli okazję wykonać „przynoszące szczęście amulety” oraz nauczymy się pisać swoje imię lub krótką wiadomość za pomocą jednego z najstarszych pism świata.

 

Jak umówić się na zajęcia muzealne?

Zajęcia można zarezerwować pod nr. tel.: 15 842 00 42 oraz 797 120 229.

Zajęcia mogą się odbywać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Czas trwania spotkań nie jest sztywno określony: od 45 min. do 90 min.

UWAGA!

Opiekun ma obowiązek pozostawać z grupą przez cały czas trwania zajęć!

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o informację telefoniczną.

Nie prowadzimy zajęć z grupami nieumówionymi.

Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

Prowadzący: Beata Trybuła, Katarzyna Żylińska-Łuc, Anna Wiącek-McBride,

Marek Wiatrowicz

Ceny: lekcje – 6 zł, warsztaty – 7 zł (w zależności od użytych materiałów)

Przedszkola i klasy pierwsze szkoły podstawowej:

lekcja – wstęp bezpłatny, warsztaty – 4 zł

Osoby z niepełnosprawnością – wstęp bezpłatny

 

Program realizuje założenia podstawy programowej:

Przedszkola: I.6-7; II.4; III.2; III.4; III.8-9; IV.2; IV.8-10; IV.16.

Szkoły podstawowe klasy I-III: wym. ogólne: IV.1; IV.6; IV.10; ed. polonistyczna: 1.1-2; 1.5; 2.1-2; 2.4; 2.7; ed. matematyczna: 1.1-3; 6.2; 6.6; ed. społeczna: 1.1; 1.3; 1.7; 2.1; 2.4; ed. przyrodnicza: 3.2-4; ed. plastyczna: 1.1; 2.1-4; 2.6; ed. techniczna: 1.1-2; 2.1-2.

Szkoły podstawowe klasy IV-VIII: geografia: wym. ogólne: I.2-3; II.2-3; II.8-9; wym. szczegółowe: I.1; III.2-3; VII.14; IX.1; historia: wym. ogólne: I.1-2; I.4; II.1-2; III.2; wym. szczegółowe dla klasy IV: II.1-2; III.1-4; IV.1-2; V.1-2; V.5; wym. szczegółowe dla klas V-VIII: I.5-6; III.1-2; IV.2-3; V.1-2; VIII.1-2; j. polski: wym. ogólne: I.3; I.7; II.2; II.4; IV.1; IV.6; wym. szczegółowe dla klasy IV-VIII: I.2.6; I.2.8.; I.2.11-13; II.3.1; II.3.7; IV.8; wym. szczegółowe dla klasy VII-VIII: I.2.3; II.3.1; IV.5; IV.8; plastyka: wym. ogólne: 2; wym. szczegółowe: II.3; wiedza o społ.: wym. ogólne: I.1.

Gimnazjum: geografia: wym. ogólne: I; II; IV; wym. szczegółowe: I.1-2; I.7-9; IV.1; VII.6; VIII.1; IX.1-3; historia: wym. ogólne: I; II; wym. szczegółowe: I.2; VII.1; XI.3; XIII.1-4; XVI.1-2; j. polski: wym. szczegółowe: I.1.1; I.1.4; II.1.1; III.1.5; III.1.7; plastyka: wym. szczegółowe: I.1; II.1; wiedza o kulturze: wym. ogólne: I; III; wym. szczegółowe: I.8; III.3; III.5; III.7.

Szkoły ponadgimnazjalne: geografia: zakres podst.: wym. ogólne: I.4-6; II.1-3; III.1; III.4; III.8; wym. szczegółowe: I.3; VIII.11; historia: zakres podst.: wym. ogólne: I.1-2; II.1; wym. szczegółowe: VI.3; VIII.3; IX.1; XIII.1-3; j polski: zakres podst.: wym. ogólne: I.3; wym. szczegółowe: II.3.9; plastyka: wym. ogólne: I; wym. szczegółowe: I.3; III.1-4; III.6.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj